Kahvenize Eşlik Etmek İsteyen Yazılar

Şubat 18, 2017

New York Metrosunda Terapi Seansları Veren 11 Yaşındaki Çocuk: New York metrosuna girdiğinizde küçük bir masa ve “duygusal tavsiye 2 dolar” yazan bir karton görüyorsunuz. Masanın arkasındaki kişi ise 11 yaşında Ciro Ortiz adında bir çocuk. Her pazar öğleden sonra buraya gelip 2 dolar karşılığında insanlara 5 dakikalık seanslar veriyor.

Hayalim Bi Çiftlik: Son 20 yılda mutluluk arayışındaki yüz binlerce şehirli, “doğa içinde yaşam” sloganının arkasından banliyölerdeki “yeşil” sitelere yerleşti. Kimi de daha uzağa gitti, hayalindeki toprağı bulmak için, şehri arkasında bırakarak yolculuklara çıktı. Burada “yeni” olan, kıyıda bir tatil sitesinde geçen emeklilik günleri değil. Yeni olan, emeklilik fikrini kafasından çıkarmış, kendini hiç bilmediği bir mücadelenin içinde bulan, sayıları her geçen gün artan insanlar.

Fransa’daki Grenoble şehrine ‘hikâye dağıtma makineleri’ yerleştirildi: Kamusal alanlarda beklerken genelde yapacak bir şey bulamayız ve akıllı telefonlar, e-kitaplar ya da tabletler imdadımıza yetişir.Fransız Alplerinin merkezinde yer alan Grenoble adlı şehirde ise, gelip geçen insanların monoton bekleyişlerini kısa hikâyeler okuyarak faydalı hale getirmek için, şehrin farklı noktalarına hikâyeler dağıtan makinelerle yerleştirildi.

TATUTA (Tarım, Turizm, Takas): TaTuTa projesinin ana amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Gönüllü; işgücü, bilgi ve/veya tecrübe desteği sağlayarak çiftlikte gönüllü olarak çalışan kişidir. Çalışma karşılığında gönüllünün konaklama ve yemek ihtiyaçları çiftlik tarafından karşılanır. 

İnsanı Büyüleyen Kitaplardan Büyülü Sözler: Kitap okurken, gerek mecaz gerekse gerçek anlamda altını çizeceğimiz birçok söz bulur. Hayata bakış açımızı değiştiren nice sözler barındıran nice kitaplar vardır. Hayatımızı yönlendiren ve ufkumuzda yeni kapılar açılmasını sağlayan bu değerli sözlerden bazılarını derledik:

Basit ve Mutlu Yaşam Kitap: Severek takip ettiğim sevgili Selen Baranoğlu'nun Basit ve Mutlu Yaşam isimli kitabı çıktı. Sade bir hayat yaşamak isteyen annelere ilham vermesi dileğiyle.

Kadıköy Belediyesi Atık Getirme Noktaları Mobil Uygulaması: Türkiye’ de bir ilk olan “Atık Getirme Noktalarımız” uygulaması ile telefonunuzdan ve tabletinizden bulunduğunuz konumu kullanarak hızlı ve kolayca en yakın “Atık Noktasını” bulabilirsiniz (Ambalaj Atıkları, Cam Ambalaj Atıkları, Atık Pil, Elektronik Atık, Bitkisel Atık, Tekstil Atık, Atık İlaç vb)

Tokyo'da 8 Metrekarelik Evde Kraliçeler Gibi Yaşayan Kadın: Dünyanın en fütüristik metropolünde, Japon minimalizmiyle deneyim kazanarak kraliçeler gibi yaşayan kadın. Helal olsun diyoruz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

4 yorum

 1. Merhaba Banu Hanım özellikle Hayalim çiftlik ve Tokyo da kraliçe gibi yaşayan kadın yazısına bayıldım ! 18 aylık bir anneyim ve halen zaman zaman tahammülsüzlük ve hayatı kaçırıyormuş hissi sayesinde dibe vuruyorum :( Bu çocuk işi gerçekten çılgınlık :)) Selen Baranoğlu nun kitabından kendimi iyi hissettirecek birşeyler bulabileceğimi düşünüyorum bulabilir isem alacağım ilk fırsatta. Keyifli haftasonları! Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sevgili Kübra; şu bir şeylere yetişememe sendromu maalesef çoğumuzu etkisi altına almış durumda. Halbuki biyonik olmadığımıza göre, bazen yetişememek hatta bilinçli olarak yavaşlamak ve mükemmeliyetçiliği reddetmek insan fıtratına en uygun çözüm gibi görünüyor. Biraz daha yavaşladığın ve mükemmel olmamanın tadını çıkardığın, sadeliklerle dolu günler dilerim. Sevgi ve muhabbetle.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. rica ederim. çok seviyorum bu yazıları toparlamayı ve paylaşmayı :)
   sevgi ve muhabbetle..

   Sil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik