Hafta sonu planı: Yavaş Yaşamak!

Şubat 25, 2017


Hafta içi yoğun bir çalışma programı ile geçenler için hafta sonları biraz yavaşlayıp nefes alabilmeye imkan tanıyan sınırlı bir zamandan ibaret. Ve bu zamanı nasıl değerlendirdiğiniz çok önemli. Hafta içi zaten yoğun kalabalıklar içinde yaşamaktan, trafikten, penceresi dahi açılmayan plazalarda geçen uzun saatlerden bunalanların tercihi iki günlük tatili AVM'lerde geçirmek olursa, tükenmişliği ve bıkkınlığı engellemek biraz zor gibi.. 

Açık hava bana hep iyi gelmiştir. Bu herkese uygun olmayabilir. Bazısı da evde zaman geçirmek istesin mesela. Bundan daha doğal ne var? Seçiminiz ne olursa olsun, bu hafta sonu biraz yavaşlayıp kendi içinize dönebileceğiniz alanlar yaratın. Telefonlarınız kapatın bir süreliğine. Sosyal medyadan uzak durun. Sessizlikle baş başa kalın ve düşünmeye çalışın. Sessizlikten ve bir süreliğine hiçbir şey yapmamaktan korkmayın! Aklınıza gelenleri not alın. Hayatınızda yapmak istediğiniz değişiklikler için planlar yapmaya başlayın. Fazlalıkları düşünün mesela. Bu aralar size neler fazla geliyor? 

Cumartesi gününe başlamadan önce, kahvenize ya da çayınıza eşlik etmek isteyen, yavaşlatan yazılar artık buraların geleneği gibi oldu. Bu haftanın yazıları aşağıda. Keyifli okumalar!

Bilinçaltımızı Programlayabildiğimizde Yapabildiği İnanılmaz Şeyler: Bilinçaltımızın programlanması, yani belli başlı istediğimiz şeylere odaklanması bir veri tabanının doğru şekilde doldurulması ile alakalıdır. Bilinçaltımız programlanarak hayatımızda istediğimizin şeylerin olmasını sağlar.

Gri tişört, oyuncak ve ev kredisi: Haftada 5 gün, senede 50 hafta, sabah 9 akşam 7 bir yerde çalışıyorsun. Ay sonunda maaşın eline geçtiğinde işe giderken şık görüneceğin elbiseler alıyorsun. Arta kalan parayla da işe gidip geliyor, o ayı geçiriyorsun... İşte bu kölelik.

Spontane güzel kelimeydi, unutmuşum: Çok sevdiğim bir arkadaşımın çocuğu ben göremeden 1. yaşını doldurdu. Çok sevdiğim başka bir arkadaşım yine ben göremeden Bali’ye taşındı. Hayatındaki insanlara zaman ayırmaya özen gösteren biri olarak bunu çoğu zaman başarsam da, arada böyle hazin sonlar oluyor ne yazık ki. Peki hata neredeydi?

Evden çalışma disiplini: Diye bir şey var ve o bende yoktu. 4 gündür var. Bunu sürdürülebilir kılmak için ciddi emek harcıyorum. Bu konuyu blogda ve instagramda paylaşmak da beni motive ediyor. Enerjimi yüksek tutmama yardımcı oluyor.

Tüketim çılgınlığı vs Minimalist Yaşam: 2.5 – 3 sene öncesine kadar güzel bir şeyi ucuza alınca “wowz, enfes fiyata, nefis bir şey aldım! Aferim (kendine olunca aferiN yerine aferiM oluyor bu arada bende)” diye sevinirdim. Akılı başında, eğitimli, iyi kalpli biri olduğumu düşünen bir insan olmama karşın; hep “lan modası geçiyor, buna eşek gibi para vereceğime, ucuzunu alırım, 1-2 sezon giyerim, sonra atar/verir, ne modaysa yenisini alırım!” savını savunurdum.

Tanrı sendromu ve mükemmeliyetçilik: "Ne var ki şu mükemmeliyetçilikte? Kötü birşey olmasa gerek" diye düşünenlerimiz olabilir. Ne var işte işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor(um) demek ki diyebilirsiniz. Ancak, mükemmeliyetçilik bir insanın başına gelebilecek en büyük zihinsel engeldir. Ve düşünüldüğü gibi "en iyi olma"nın dışında aslen "her şeye kadir olma"ya çalışmak anlamına gelir. Evet, yanlış okumadınız. Bu Tanrı için kullanılar bir ifadedir. Çünkü, herşeye kadir olan bir tek Allah'tır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

2 yorum

  1. Evli ve çocuklu olunca hafta sonları hafta içinden daha hareketli geçiyor bizde :) bu yazıyı okuyunca 'çocukla nasıl yavaşlayabilirim' i düşündüm. ilk etapta zor gibi gözüküyor ama bununla ilgili birşeyler yapılabilir mutlaka. Bir de evden çalışıldığında düzeni ve disiplini sağlama konusunda bir yazı yazsanız ne kadar güzel olur.. Ben bunu denemiş ve başaramamış bir insanım malesef. bu konudaki önerilerinizi , deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi merakla bekliyor olacağım :* SEVGİYLE..

    YanıtlaSil
  2. Heyecanlı yapım ve ben.... ve yavaşlık..ve ev işleri ve çocuk...ve hayat..
    ben de üzerine düşünüp kendimi sınıyorum

    YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik