Hafta sonlarına çok yakışan, yavaşlatan yazılar...

Şubat 11, 2017


Ağaçların mantarlar ile beraber kurduğu doğal internet: Wood Wide Web : Sayabiliyor, öğrenebiliyor ve hatırlayabiliyorlar, hasta komşularını iyileştirmeye çalışıyor, kesilip çotuk kalmış ağaçları yüzyıllar boyunca şekerli suyla besleyip koruyorlar, elektrik sinyalleri göndererek düşmanlara karşı çevresini uyarıyorlar. Ağaçlar bunların hepsini mantardan internet ağları “wood wide web” ile sağlıyor.

Zihinsel fazlalıkları azalt, değer katana yer aç: Elbette ihtiyaçlarını gidermen gerekir ancak yaşamına kattığın ve ihtiyacından fazla aldığın şeyler ile hayatını devasa bir ardiyeye çevirdiğinin farkında mısın? Şimdi kendine bu soruyu sormanı rica ediyorum “İçimde sahip olmadığımı düşündüğüm ve satın aldığım eşyalar, hayatıma dahil ettiğim tüm insanlar ve diğer tüm seçimlerimle içimdeki hangi eksikliği gidermeye çalışıyorum?

Türkiye'nin ilk Waldorf Okulu: Öyle bir okul hayal edin ki, patronu olmasın, Veli Derneği tarafından yönetilsin. Eğitim; teknolojiden uzak, doğal materyallerin tüm olanaklarını kullanarak verilsin. Yaratıcılığı, hayal gücünü desteklesin, çocukların kendi sınırlarını kendilerinin belirlemesini teşvik etsin böylece güçlü ve mücadeleci bireyler olsunlar.

İnsanlar mutlu olmayı istemiyor der Nietzsche: Herkes mutlu olmak ister, değil mi? Kim istemez ki? Şüphesiz zevk için her şeyi feda etmek istemezsiniz, yine de hoş vakit geçirmek istiyor olduğunuz muhakkak. Depresyon problemlerini çözmek için çok sayıda ilaç var ve mutluluğu yakalama metodları, sıklıkla diğer her şeyden çok istediğiniz ve sahip olabileceğiniz bir şey olarak satılır ve tanıtılır.

Sadelik IN, Tükenmişlik OUT:  Günümüzün en yaygın psikolojik hastalıklarından biri de tükenmişlik sendromu. Çok yoğun çalışmak, şirket içi ve şirket dışı rekabetin önünde olmak, en iyi müşteri hizmetini vermek, en iyi marka olmak, vs.. Tüm bu “en”ler bizi kocaman bir stres volkanı haline getirir, kimimiz zaman zaman patlarız, kimimiz ise son noktaya kadar her şeyi kontrol altında tuttuğumuza inanır, hiç beklenmedik bir anda ruhsal ve fiziksel olarak çökeriz, dış dünyaya kendimizi kapar, parmağımızı oynatacak gücü kendimizde bulamaz hale geliriz.

Tanrı Sendromu ve Mükemmeliyetçilik:  "Mükemmeliyetçi olmak" pozitif bir algı yaratsa da asla elde edilemeyecek gerçekdışı bir hedeftir. Bu nedenle, sürekli "daha iyi" hale gelmeye çalışan kişi için "daha iyinin bir sınırı" yoktur. Bu nedenle hayatı boyunca kusursuz olanı başarma uğruna çok fazla sorumluluklar alır. Kendisine sürekli yeni hedefler koyar. Bir dolu yaşam amacı vardır. "Yaşamak" ona yetmez.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

0 yorum

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik