Türkiye ve Tüketim Toplumu : Yaşasın Alışveriş Belgeseli

Ocak 31, 2017Jean Baudrillard, Tüketim Toplumu isimli kitabında şöyle diyor: ''Gerçek ihtiyaçlar ile sahte ihtiyaçlar arasındaki ayrımın ortadan kalktığı tüketim toplumunda birey tüketim mallarını satın almanın ve bunları sergilemenin toplumsal bir ayrıcalık ve prestij getirdiğine inanır. Böylece genel bir toplumsal farklılaşma mantığı ortaya çıkar. İhtiyaç artık bir nesneye duyulan ihtiyaçtan çok, bir farklılaşma ihtiyacıdır. Tüketici tek tek nesnelere değil, mal ve hizmetler sistemini bütünüyle satın almaya yönlendirilir; bu süreçte bir yandan kendini toplumsal olarak diğerlerinden ayırt ettiğine inanırken, bir yandan da tüketim toplumuyla bütünleşir. Dolayısıyla tüketmek birey için bir zorunluğa dönüşür. Bu anlamda tüketim bireyin özgür bir etkinliği değildir.''

yaşasın alışveriş

Tüketim uğruna yitirdiğimiz değerler sadece paradan ibaret değil. Tükettikçe tükeniyor (zaman, sağlık, emek, manevi ve sosyal değerler, bozulan psikolojiler vb), kazandığımızdan daha çok harcıyor ve çoğu zaman böyle bir sorunun varlığından habersiz, kısır bir döngüde savrulup duruyoruz. 

Alışveriş bağımlılığı, tüketim toplumu ve bunun yol açtığı sonuçları içimizden, bizden örneklerle anlatan bu kısa belgesel, tüketimin ekonomik ve sosyal boyutlarını oldukça ilgi çekici bir anlatmla ele alıyor. Mutlaka izleyin, çevrenize izlettirin.

Sadelikle...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

4 yorum

 1. Bir sürü kişi var bunu izletmem gereken ama eminim izlemezler bile :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çünkü gerçeklerle yüzleşmek biraz zor bir mesele..

   Sil
 2. Merhaba Banu Hanım video çok güzel gerçekten.Ahh tüketmek uğruna kaçırılan zamanlar,mekanlar,anılar ... Teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. videoyu beğenmenize sevindim.. tüketim konusunda farkındalık için çok iyi biçimde hazırlanmış. sonsuz sevgi ve muhabbetle..

   Sil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik