Kolay para biriktirme yöntemleri - 2

Ocak 26, 2017

Bir önceki yazımda bir sene boyunca gereksiz harcamalardan kurtularak 23000 Dolar biriktirmeyi başaran Michelle'den bahsetmiştim. Bu hikayeden aldığım ilham ile para biriktirmenizi sağlayacak bazı kolay ve pratik önerileri bir araya getirdim. Hadi başlayalım.

para biriktirmenin yolları

 • Bir kere para biriktirmenizin mutlaka bir amacı olsun. Eğitim, tatil, yatırım, acil durum fonu, kendi işini kurma gibi… Bunu tıpkı kilo verirken sahip olmanız gereken bir motivasyon gibi düşünün. Eğer bir amacınız yoksa kısa vadede hedefinizden uzaklaşabilirsiniz.
 • İkincisi tasarruf uzun vadeli bir plan içermelidir. Yani 3 ayda biriktirdiğiniz para sadece 300 TL ise sakın moralinizi bozmayın ve devam edin. 
 • Warren Buffet’in meşhur sözünü unutmayın.. "Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, biriktirdikten sonra kalanı harcayın". Maaşınız hesaba yattığı an biriktirmek istediğiniz tutarı harcamayacağınız bir yere ya da birikim hesabınıza aktarın. Yani tüm ay harcama yapıp ay sonunda hesapta kalan ya da kalmayan parayı biriktirmeye uğraşmak nafile bir çaba olabilir.
 • Mutlaka bir kumbaranız (ya da kavanoz) olsun ve cüzdanınızda biriken madeni paraları her akşam o kumbaraya atın. Günde 1-2 TL ile ne olur diye düşünmeyin. Damlaya damlaya göl olur. Ama bu paralara sakın dokunmayın. Ay sonlarında banka ya da marketlerde paranızı bütünlettirip banka hesabınıza aktarın. 
 • Starbucks, Cafe Nero gibi kahve dükkanlarında yapılan sinsi harcamalara özellikle dikkat edin. Örneğin hafta içi her sabah 7 TL’ye kahve alıyorsanız bu yılda yaklaşık 1680 TL yapar. Bunun yerine kendi kahvenizi evde hazırlayıp yanınıza alın.  
 • Her sabah acele ile evden çıkıp kahvaltınızı simit, poğaça gibi şeylerle geçiştirmek ve bunlara para harcamak yerine evden çıkmadan kendinize tost hazırlayıp yanınıza alın. 
 • Karnınız açken kesinlikle market alışverişi yapmayın. Açlık hissi daha fazla ürün satın almanıza sebep olabilir. Ve market alışverişine giderken mutlaka ihtiyaçlarınızın listesini yapın. (mümkünse bu ihtiyaçları yine haftalık hazırlayacağınız yemek planınıza uygun şekilde hazırlayın.)
 • Satın almayı düşündüğünüz ürünün fiyatını saatlik ücretiniz ile karşılaştırın. Örneğin 200 TL’lik bir ayakkabı satın almayı düşünüyorsunuz ve saatlik ücretiniz 25 TL ise o ayakkabının 8 saatlik bir çalışmaya değip değmeyeceğini tekrar düşünün. 
 • Gereksiz kuaför harcamaları – manikür, pedikür, fön, saç boyama ve kesim işlemleri gibi - her ay ciddi bir para kaybına neden olmakta. Yatırım yapacağınız kaliteli bir manikür-pedikür seti, saçların ucundaki kırıkların makas yardımıyla temizlenmesi ve dip boya gibi işlemleri (ki boya yerine kına tavsiyesinde bulunabilirim) evde kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sayede her ay ortalama 100 TL, senede 1200 TL tasarruf etmiş olursunuz.
 • Kredi kartı ile alışveriş yapma alışkınlığından acilen kurtulun. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ödemeleri nakit para ile yaptığımızda %30 daha az harcama eğilimi gösteriyoruz. 
 • Cüzdanınızda sadece belli bir miktar nakit para taşıyın. 
 • 2-3 km'lik kısa mesafelere yürümeyi, uzun mesafeler içinse toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih edin. Keşke bisiklet kullanmak ülkemiz yollarında mümkün olsaydı...
 • Dışarıda yemek yeme alışkanlıklarınıza bir limit getirin – mesela sadece haftada 1 defa.
 • Evinize yeni bir eşya satın almadan önce, eğer gerçekten ihtiyaç ise, 2.el alternatiflerini mutlaka araştırın. Kitaplık, masa vb ürünleri bu sayede 3’te 1 fiyatına satın almanız mümkün.
 • Mutlaka bir excel tablosunda harcamalarınızın kaydını tutun. Bunun için pek çok ücretsiz cep telefonu uygulaması da mevcut. Bu sayede paranızın en çok hangi tüketim alışkanlıkları ile ilgili olduğunu ya da tasarruf konusundaki gelişiminizi görebilmeniz mümkün.
 • Elektrik, su, doğalgaz gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı oluşturun ve mutlaka ay sonlarında kontrol edin (bazen ödeme talimatlarında aksilikler olabiliyor). Bu sayede gecikme ücreti ödemekten kurtulmuş olursunuz. 
 • Elektrik faturasından tasarruf sağlamak için çamaşır ve bulaşık makinanızı 23:00- 07:00 saatleri arasında çalıştırın. Bu saatlerde elektrik birim fiyatı gündüz tarifesine göre %62 daha ucuzdur. (Zamanlı tarifeden yararlanmak için, elektronik (akıllı) elektrik sayacınızın olması gerekir) 
 • Kullanmadığınız zamanlarda elektrikli aletlerinizin kablolarını prizden çıkarmayı unutmayın. Zira prizde olan cihazlar çok az da olsa elektrik kullanmaya devam eder. 
 • Arkadaşlarınızın evine ziyarete giderken dışarıdan tatlı, pasta vb şeyler almak yerine kek, ekşi mayalı ekmek vb şeyler pişirerek götürebilirsiniz. Hem ne yediğinizi bilirsiniz, hem de emek verdiğiniz bir hediye olur. Eğer bunları yapmaya ayıracak zamanınız yoksa acil durumlar için buzluğunuzda bu tür yiyecekler bulundurun ve evden çıkmadan bir süre önce çözdürün ya da pişirin.
 • Uçuk fiyatlı spor salonu üyelikleri yerine evde izleyip yapabileceğiniz egzersiz videoları ya da açık havada uzun yürüyüşleri tercih edin. 
 • Gereksiz tüm aboneliklerinizi iptal ettirin (dergi, faturalara eklenen gereksiz harcamalar vb)
 • Biraz eskiyen ayakkabınızı ya da kenarı sökülmüş montunuzu hemen atmayın. Önce lostralardan ve terzilerden yapılacak iş için fiyat isteyin. Bu konuda çok iyi iş çıkaran yerler var.
 • Çocuk oyuncakları, artık kullanılmayan kıyafetler vb şeyler için arkadaşlarınızla belli dönemlerde bir araya gelip eşyaları takas ederek paylaşımda bulunmayı deneyin. 
 • Haftada birkaç gün akşamları televizyonunuzu açmamayı ve onun yerine kitap okumayı, sohbet etmeyi, yazı yazmayı, hayal kurmayı, örgü örmeyi, ya da ek gelir sağlayabilecek işler için zaman harcamayı deneyin. Bu sayede hem televizyonlardaki reklamlara daha az maruz kalmış olursunuz, hem de daha az elektrik faturası ödersiniz.
 • Mümkünse kablolu tv aboneliğinizi de iptal edin. Artık pek çok film ve belgesele internet üzerinden ulaşılabiliyor. 
 • Kullanmadığınız her şeyi düzenli aralıklarla ayırın ve ikinci el eşya satan online platformlarda satışa çıkarın. 
 • Kendinizi stresli ya da mutsuz hissettiğiniz zamanlarda alışverişe yönelmek yerine spor yapmayı, yürüşe çıkmayı, evdeki eşyaların yerini değiştirmeyi ya da mutfağınızda yeni tarifler denemeyi tercih edin. 
 • Alışveriş merkezlerinden mümkün olduğunda uzak durun ve ihtiyacınız olan ürünü almak için uğradıysanız sadece o mağazaya girip diğer mağazalara uğramadan çıkın. 
 • Ufak birikimleri küçümsemeyin. Örneğin her gün 10 TL’yi birikim hesabınıza yatırarak ayda 300 TL ve senede 3600 TL birikim yapabilirsiniz.
Siz de kendi tasarruf ve para biriktirme yöntemlerinizi yorum bölümüne yazarak listeye katkıda bulunmayı unutmayın lütfen.

Sadelikle...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

14 yorum

 1. önerileriniz çok iyi geldi, bir kısmını yapıyordum ama bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyordum. yaptıklarım vardı ve acaba abartıyor muyum diyordum ama gayet normalmiş. bir de şunu anladım okurken; düzene ve kumbaraya ihitiyacım var kesinlkle :) ayrıca örgü örmeyi de çok severim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim🙏🏼❤😘Kumbaraya hepimizin ihtiyacı var ☺Ben de onun yerine kavanoz kullanıyorum..

   Sil
 2. Ben de bu bilgileri eşimin benimle paylaşımıyla gördüm. Maddeleri yorumladık ve tamam dedik biz de doğruyu yapıyoruz.
  Biz ilave olarak şunu yapıyoruz. Belki katkı sağlar diye paylaşmak istiyorum.
  Basit bir excel tablosu ile başladık.
  Tablo gelişti ve canlı hale geldi. Onu da cloud'a attık...
  İkimizde tabloyu cep telefonumuzdan bile görüyor ve harcamalarımız ne ise kalem kalem yazıyoruz.
  Bütçe programı yaptık yani anlayacağınız.
  Harcama kalemleri, sabit ve değişken giderler ile gelirlerimiz için belirli formülasyonlar var ve gelir - gider, kasa ve birikimi orada çok rahat görüyoruz. İsteyen olursa boş şablonu seve seve paylaşabilirim. Güzel bir paylaşım yapmışsınız teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş.
   sercan bey paylaşabilir misiniz boş şablonu:)

   Sil
  2. Şablonu paylaştım, yakında siz de www.sadehayatim.com aracılığı ile ulaşabilir olacaksınız diye düşünüyorum. :)

   Sil
  3. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Jcvu5JdrTWiSmbrazuvdoacd6H2pgXvUsEeY9kJ9XOY/edit?usp=sharing

   dosyayı yukarıdaki linki tıklayarak indirebilirsiniz. sevgiler.

   Sil
 3. Çok teşekkürler Serkan Bey🙏🏼🙏🏼🙏🏼excel tablonuzu banu.vt@hotmail.com adresine gönderebilir misiniz? Ben de google dosyalarına yüklerim, dileyen oradan indirebilir. Selamlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şablonu paylaştım. Umarım birilerinin işine yarar... :)
   İlk başta tablo karışık, böylemi olur, bu zor diyebilirsiniz, denebilir… Ama zamanla o kadar kolay gelecek ki sadece verileri gireceksiniz ve o sizin için hesaplama yapacak.
   (Tabi maaşınız değişir, bazı sabitler değişir ise onları da formüllerin içerisinden değiştirmeniz gerekecek.)

   Sağlıklı, birikimli ve huzur dolu günler dilerim.

   Sil
 4. Merhaba size bu sefer Katar'dan yazıyorum. Neden bunu belirtmek gereği duydum anlatayım. Hafta da 2 kez gittiğim plates derslerinde , sürekli diğer bayanların, Nerede indirim var, aynisindan kaç renk spor kıyafetleri var gibi sohbetlerini gülümseyerek dinliyorum uzun zamandır. Ben sizden de aldigim çok değerli ilham sayesinde uzun süredir sade bir hayatı benimsedim.çünkü amaçlarım var.;güzel anılar biriktirmek için gezmek.şimdi biraz da iş için buradayım yazın da umarım Belçika da olacağım. Valizi de hafif, omuzlarım da.size çok teşekkür ve sevgiler gönderiyorum. Aysu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Aysu Hanım, yorumunuz için içtenlikle teşekkür ediyorum, beni çok mutlu ettiniz. Hafifliğin ve sadeliğin doyasıya tadını çıkarın...
   Ben de size sonsuz sevgi ve muhabbetlerimi gönderiyorum.

   Sil
 5. Kesinlikle yardimci, kolay, anlasilir ve yardimci bir yazi olmus Banu'cum, yazini umarim kiz kardesime okutursam o'na yardimci olabilir. <3 Tesekkurler yazin icin <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim Meral'cim, umarım birilerine faydası dokunur..
   sevgiler.

   Sil
 6. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Jcvu5JdrTWiSmbrazuvdoacd6H2pgXvUsEeY9kJ9XOY/edit?usp=sharing

  Aylık bütçe takibi tablosunu yukarıdaki linki tıklayarak indirebilir ve kendinize göre revize edebilirsiniz. Serkan Bey'e paylaşıımı için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar sayfanızı dün keşfettim ve bi solukta okudum nerdeyse tüm yazıları, öncelikle teşekkürler bu kadar içten yazıp cesaret verdiğniz için. Zaman zaman sadeleşmeye niyetlenip bi süre sonra nefsime yeniliyorum bu isteği canlı tutmak için örneğe, desteğe ihtiyaç duyuyorum ve sayfanız ilaç gibi geldi hep yazın inşallah, elinize yüreğinize sağlık

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik