Hygge ne demek? Danimarka'lılar kadar mutlu yaşamak mümkün mü?

Ocak 12, 2017

hygge anlamı

Danimarka'da oldukça popüler olan ve yavaş yavaş tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan bir kelimeden söz etmek istiyorum size. 

Hygge.

Hayır bu bir moda trendi değil. 

Ama 2017'nin ve özellikle Instagram'ın en trend kelimesi olacak kadar iddialı bir konsept/felsefe ya da kavram. Siz ne derseniz o olsun.

Dilimizde tam karşılığı olmasa da genel bir ifadeyle hygge kelimesini ''rahat, huzurlu ve keyif veren mutlu-samimi anların tadını çıkarmak, an'ı yaşamak, an'ın kıymetini bilmek'' olarak tarif edebilirim. 

Peki bu nasıl oluyor?

Mesela soğuk bir kış gecesi dizlerinizin üzerine battaniyeyi çektiniz. Kucağınızda kediniz. Bir fincan sıcak çay/kahve eşliğinde hafif bir müzik dinleyip gevşemeye çalışıyor ya da kitap okuyorsunuz. Tam o anlarda aslında hygge yapmış oluyorsunuz. 

Ya da dostlarınızla paylaştığınız, mum ışığıyla donatılmış loş bir ortamda yenilen yavaş bir akşam yemeğine eşlik eden keyifli sohbetler.. İşte yine hygge yaptınız!

Kısaca diyebilirim ki hygge stresten uzak alanları ve an'ları temsil ediyor. 
Yani hygge yapabilmek için olmazsa olmaz en temel şart yavaşlamak ve karmaşadan-dağınıklıktan uzak olmak.

hygge

Sade hayata çok yakın bulduğum bu kavramla ilk kez Instagram'da karşılaştım. Pek çok fotoğrafın altında gördüğüm hashtag'ler ne acaba diye araştırırken sevgili Türk işi Minimalizm'in yazısına rastladım. Türkçe kaynaklardan birisinde ise konuyla ile ilgili bir paylaşımı oldukça açıklayıcı bulduğum için alıntı yapmak istiyorum.

Bakın ne diyor.

''Hygge yapacaksan olmazsa olmazlar listesi:

 • Başkasının onayına yahut başkalarını etkilemek için birşeyler yapmaya ihtiyacın yok. 
 • Ne zaman kendini birşeylerden şikayet ediyor bulursan, kafanda o negatif düşünceyi olumluya dönüştürmenin yolunu bul.
 • Zamanın kıymetli. Sadece sana bir değer katacak şeylere -Evet! de. (Hayır demeyi öğren demek yerine neye evet demen gerektiği konusunda tavsiyede bulunduğu için İskandinav milletinin alnına öpücük!) 
 • Mali konular: Pılı pırtıya daha az para harcamak için çaba göster. 
 • Olumsuz iç diyalog: Düşüncelerini kontrol altında tutmayı ve kafanın içine sadece olumlu düşünceler tıkıştırmayı öğren. 
 • Minnettarlık: Sürekli başka şeyler yahut daha fazlasını istemek yerine zaten sahip olduklarına şükret.''
Danimarka'da kışlar çok uzun, oldukça soğuk ve karanlık geçiyor. Ama yapılan araştırmalara göre dünyanın en mutlu insanları yine Danimarka'da yaşıyor. Gelir düzeyi vb konular bir yana... Hygge yapmaya gösterdikleri özen ve özellikle aile bireyleri ve dostlarla geçirilen zamana verilen kıymet, neden en mutlu insanların orada yaşadığını açıklamaya yardımcı olabilir. Hygge kelimesinin kullanımı dillerine öylesine yerleşmiş ki yine bir kaynakta şöyle bahsediliyor:

''Örneğin tarzı ve havası beğenilen bir mekandan bahsedilirken “hyggeligt”, kişilerden bahsedilirken de “hygge-lig” kullanılabilir. Arkadaşlar beraber vakit geçirdikten sonra “gerçekten güzel bir gündü” anlamına gelebilecek “det var rigtig hyggeligt” ifadesini kullanırlar. “Hygge” Danimarka’nın iklimine ve kuzeyli oluşuna bağlı olan bir kavram. Karanlık kış akşamlarında evde, restoranlarda, barlarda bir çok Danimarkalı mum ışığıyla hygge oluşturur. Titreyen alevin aydınlığı da Danimarkalıların çok sevdiği, samimi bir hava yaratır. Her kültürün kendine göre bir rahat ve sıcak ortam anlayışı vardır. Ama Danimarkalılar için “hygge” eşsiz bir kavram.''

Sabah oldu diye gece işe gitmek zorunda olduğumuz, bizi depresif insanlar haline dönüştüren bu soğuk kış günlerinde rahatsız edici duygu ve düşüncelerden uzaklaşıp, rahatlatıcı, yatıştırıcı anlardan keyif almak, yani bol bol hygge yapmak bize biraz olsun iyi gelecektir...

Sadelikle..

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

16 yorum

 1. Bu kavramı ilk defa şimdi sizden duydum. Demek ki ben de bu akşamın yemeğini dün akşamdan hazırladığım için, bu akşam yemek fırında pişerken ben de ayaklarımı uzatıp "Hygge" yapabileceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elinize de alın bir fincan çay, belki de bir kitap... keyfiniz bol olsun!

   Sil
 2. Sizin bloğunuzu okumak içimi sıcacık hislerin sarması da benim için bir Hygge :)
  Paylaşımlarınız için sıcak sohbetleriniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim... burada sizlerle buluşmak, yazdıklarımın sizinle değer kazanması, yazıları hazırlarken düşüncelerime eşlik eden bir fincan kahvenin aroması ,her gün sanki ilk gün gibi heyecanla paylaşım yapmakta benim için hygge anları :)

   Sil
 3. Her gün kahvemi yudumlarken acaba yeni bir yazi paylaştiniz mi diye blogunuza bakmak ve yeni yazınızla karşılaşmak benim için bir hygge anı diyebilirim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne mutlu bana o zaman :) çok teşekkür ederim.. sevgiler.

   Sil
 4. Yazdıklarınızı okurken, müziğim çalıyor. Kedilerim kaloriferimin üstüne dizildiler. Battaniye dizlerimde ama burnum donuyor. Sanırım hygge yapıyorum. Çünkü gülümsüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel bir manzara, hemen hayali canlandı gözümde, bana bile huzur verdi :)

   Sil
 5. resim beni benden aldı. o ayakların benim olması için can attım resmen:) akşama kadar yaşadığım stresi bir anda unutup bu derin mana içeren hygge gülümsetti beni. danimarkalı olasım geldi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hızla akıp giden günün içinde 5 dakikalığına da olsa yavaşlayıp gülümseyebildiyseniz ne mutlu bana...sevgiler..

   Sil
 6. Gerçekten kedim, kitabım ve çayımdan oluşan bir anın huzuru çok az şeyde var. Kelimeyi bende ilk defa duydum fakat hissi biliyorum :)
  Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte bu hissin adını koymuş olduk birlikte.. hygge anlarının çoğalması dileğiyle.. sevgiler.

   Sil
 7. Sabah kalktım, üzerimde pijamalar, etraf sessiz, sevdiğim blogları dolaşıyorum, sizin yazınız bana yeni ve güzel bir şey öğretiyor, o halde Hygge yapıyorum, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. Hygge=yıllardır açıklamasını herkese söyleyip durduğum yaşam felsefem. Literatürdeki karşılığını öğrenmem de güzel oldu 😄

  YanıtlaSil
 9. gökyuzu mavi yer yesil ve her seye ragmen insanken hygge yasam biçimim haline gelir

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik