İlham veren Sadelik - Hafta sonu yazıları

Aralık 10, 2016


Dün bazı işlerimi halletmek için şehir merkezine indim. Yeni yıl coşkusunu tüketim avantajına çevirmek isteyen tüm markalar vitrinlerini en davetkar şekilde süslemeye başlamış bile. Her şey öylesine büyüleyici ki kapılıp gitmemek, direnmek gerçekten çok zor. Sizi anlıyorum. Tüm bunlara duyarsız kalmak ciddi irade isteyen bir mesele haline geldi. 

Hemen her şeyin size 'beni al', 'daha çok tüket' diye bağırdığı bir devirde, 'almayın', 'ruhunuzdaki boşluğu tüketimle kapatmaya çalışmayın' diye seslenen sade bir hayat yolcusuyum. Kullandığım argümanlar, paylaşmaya çalıştıklarım sizi ne kadar ikna edebiliyor ya da etkisi ne kadar sürüyor bilmiyorum ama yavaş ve derinden gelen uyanışın farkındayım. Sahip olmak, daha fazla tüketmek gibi aldatıcı tatmin ve anlık mutluluk duygularından arınmaya başlayanların uyanışı bu...

Hafta sonu, biraz olsun yavaşlayabildiğiniz 'an'larda, aşağıdaki ilham verici yazılar kahvenize eşlik etsin istedim. 

Bundan sonra, her Cumartesi sabahı, biraz olsun yavaşlamak için burada buluşalım..

Sadelikle..

Dürüstlük Kantini - Eskişehir Mihalgazi Ortaokulu’nu diğer okullardan ayıran şey, haftada iki gün uygulanan Dürüstlük Kantini projesi. Dürüstlük Kantini’nde kasada görevli yok. Öğrenciler istedikleri ürünleri alıp ücretini kasaya kendileri bırakıyor, para üstünü kendileri alıyorlar.

Bu kafede bozuk eşyalarınız ücretsiz onarılıyor - Yeryüzü Derneği'nin her ayın ilk pazar günü Kadıköy'de düzenlediği Repair Cafe (Onarım Kafe) etkinliğinde çaydanlıktan şemsiyeye, bilgisayardan oyuncağa her tür bozuk eşya gönüllüler tarafından ücretsiz onarılıyor.

Sürekli tüketime karşı kişisel mutlu adımlar - Şehirde büyüyen herkes bilir ki, ihtiyacın olanı üretmektense, yapılmış halde satın almak daha kolaydır ve zaman kazandırır. Fakat düşünmeden ya da zararsız olduğunu farz ederek attığımız her adım, geleceğe bırakacağımız yegane eylemlerdir. Kişisel tüketimimizi mümkün olduğunca aza indirgeyerek ne dünyanın canına ne de dünya üzerinde yaşayan herhangi bir cana zarar verelim. Ve bunu yaparken de hep gülümseyelim zira ufak da olsa bulunduğumuz katkıdan gurur duymalıyız!

Tüm kişisel bakım ürünlerimi çöpe attım - Tüm kişisel bakım ürünlerimi çöpe attım ve büyük bir kısmını kendim yaptım. Bir kısmını ise doğal ürünler satan yerlerden satın aldım...

Eşya azaltırken iç ses - Azalarak çoğalma sürecine ilk başladığımda yavaş yavaş yaparsam daha kolay ve sindire sindire ilerleyeceğimden nefsimi de zorlamadan olacağını düşünmüştüm. Böylece hem kendimi ölçüp tartacak zaman kazanacaktım hem de önce doğrudan gidecek olanlardan kurtulacak sonra acaba dediklerim için daha doğru ve kolay karar verecektim. Ancak bu durumu net tek bir cümle ile özetleyecek olsaydım kesinlikle 'yavaş ilerlemek yük oldu' derdim.

Okulsuz eğitim - Toprak ve doğayla bütünleşmek, evde üretmek, çocuklarımızla okulsuzluğu öğrenmek ve yavaşlamak için çabalayan beş kişilik küçük bir aileyiz.

Fotoğraf: optimiced.com

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

14 yorum

 1. Ço güzel bir yazı sevgili banu herzamanki gibi.. İnşallah ilerde seni o güzel sesinle ve anlatımınla canlı canlı dinleme fırsatına da sahip oluruz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merve'cim çok teşekkür ederim, daha rahat bir zaman dilimine sahip olduğum anda ilk yapmak istediğim youtube kanalı açmak olacak☺️❤️

   Sil
 2. Merhaba,

  sayfanızda size gelen yazıları paylaştığınızı gördüm. Sosyal sorumluluk projemize destek olmak adına bize de yer verir misiniz? Teşekkürler..

  https://gezmedenduramayan.blogspot.com.tr/2016/11/bir-ylbas-hikayesi-1cocuk1tebessum.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen inceliyorum. Sevgiler🙏🏼❤️

   Sil
 3. bayildim, cok guzel..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Emine Hanım, paylaşanların kalemine sağlık🙏🏼❤️

   Sil
 4. Azalarak çoğalmak çok keyifli gidiyor. Markete girip paketlenmemiş ve işlenmemiş yiyeceklerle çıkmak. Avm gezip elimde poşetler olmadan gezmek ve o pırıltıların ne kadar boş olduğunu anlamak çok çok müthiş bir duygu. Evdeki eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağım diye merdiven altına yığdım ama çok zorlu oluyor ve benim kafamı yoruyor. Bir çırpıda kurtulmak gerçekten en iyisi :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne mutlu size, ne güzel adımlar atmışsınız. Tam paylaşmak ile ilgili bir yazı yayınlamıştım, yorumunuzla birlikte ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak konusu pekişmiş oldu. Sonsuz sevgi ve muhabbetle..

   Sil
 5. Canım Banu, bu uğurda karşına çıkan paylaşılmaya değer gördüğün her yazı gönlünün ekmeği, benim yazımı da buna layık gördüğün için nasıl mutlu olduğumu tarif edemem. Bana yoldaş olan senin yazıların gibi umarım benimkiler de yerine ulaşıyordur.
  Kızımdan dolayı şimdiden okulsuz eğitim konularına hayli ilgi duyuyorum, umarım kızım okul çağına gelene kadar bizim de önümüz açılır.
  Çokça muhabbet ve sadelikle ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle içten bir paylaşımdı ki bana ilham verdi, sadece kendime saklayamazdım. Sadeliğin güzelliği de bu işte... Paylaşmak. Sevgi ve muhabbetle.

   Sil
 6. Tavsiye ettiklerinizin hepsi şeyler. Özellikle "Repair Cafe" ile "Dürüstlük Kantini" oh be ülkemde güzel şeyler de oluyor dedirtti bana. Diğer arkadaşların bloglarını da çok faydalı buldum ve fırsatım oldukça diğer yazılarını da okumak istiyorum. Teşekkürler biriktirmeyip paylaştığın için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben teşekkür ederim hislerinizi paylaştığınız için.. ülkemizde güzel şeylerde oluyor, sayılarının çoğalması dileğiyle❤️

   Sil
 7. merhaba bloğunuzu çok seviyorum nerdeyse hergün bakıyorum ve inanılmaz bi kapı açtı bana. evlilik hayatımla birlikte başlayan çocukla birlikte dozunu iyice arttıran tüketim çılgınlığı, neden evde olduğunun farkına bile varmadığım yığıldıkça yığılan eşyalar, dağınık çekmeceler, hiç toplanamayan bir ev ve arasında sıkışmış bir ruh.şimdi beni neyin huzursuz ettiğini görebiliyorum, yavaş yavaş sadeleşme adımları da atıyorum. gerçekten sizin sayenizde oldu bu farkındalık.
  sadece bir şeyi belirtmek istiyorum. bloğunuza girer girmez gözüme çarpan çoğu zamanda tıkladığım trendyol reklamı blog içeriğiyle bir tezat oluşturuyor bence.
  bununla ilgili sizinde düşüncenizi merak ettim.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Canan Hanım, yorumunuz ve yazdıklarınız için çok teşekkür ederim🙏🏼❤️ Blogumda, geliri benim için çok özel bir yere giden reklamlar var. Ama bunlar google reklamı olduğu için içeriğini ben belirlemiyorum maalesef. kullanıcıların daha önce ziyaret ettiği sitelerden toplanan çerezlerle size sunulan reklamlar bunlar. Aklıma gelen , ihtimal dahilindeki tüm alışveriş sitelerini adsense sistemi üzerinden engellemiştim ama trendyol aklıma gelmemişti. Benim ekranımda kitap, seyahat, kişisel gelişim vb sitelerin reklamları görünüyor ve bunların olmasında sakınca görmüyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur. Sevgiler❤️

   Sil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik