Seni hayal kırıklığına mı uğrattım? - 2

Ekim 25, 2016


Yazının 1. bölümü burada
..............

Annem usulca kalkıyor yerinden. Kapının oraya geldiğinde, bekle biraz diyor. Bir kaç dakika sonra elinde katlanmış beyaz bir kağıtla geri dönüyor. Üzerindeki el yazısını hemen tanıyorum. Babama ait. Bana doğru uzatıyor. İnanamıyorum. Varlığını, hatta okuduğumu bile unuttuğum mektuba benim o yaşlarda vermediğim kıymeti verip 14 sene boyunca özenle saklamış.

Annem hiç bir zaman duygularını çok belli edebilen, kelimelerle rahat iletişim kurabilen bir insan olmadı. O an anlıyorum. Konuşmak, bana ulaşmak için babamın cümlelerini kullanmak istiyor. Sanki bana, sorunun cevabı bu mektupta gizli diyor. 

Kağıdı elime alıyorum. 2002 yılında, yani babamın yurt dışında çalıştığı bir dönemde çok uzaklardan bana yazdığı bir mektup bu. Hayal meyal hatırlıyorum. O zaman üniversite son sınıftayım. 

Annem karşımda, sesli bir şekilde okumaya başlıyorum. 

............

SEVGİDEN GELEN MEKTUP

Ey benim güzeller güzeli canım kızım, 

Mektubum hasret ve sevgimi nasıl anlatır? Kelimeler bazen öyle oluyor ki anlatmayı istediğim içtenliğimi ifade etmekte yetersiz kalıyorlar. Yalnızlığımın şenliği sensin. Umutların umudumdur. Yağan yağmur, esen rüzgarımsın. Seni sen olduğun için seviyorum. Hayatın zorlukları sevgimizle eriyor, kederlerimiz gül bahçesine dönüyor. Allah yolunu açık etsin. İlim ve irfanda üstün alimlerin ve ariflerin tacı olacaksın inşallah. Çalışmalarının neticesi hiç bir zaman zayi olmaz biliyorsun. Elbet bir gün müspet sonuçlarını almaya başlayacaksın. Her elde ettiğin sonuç, yeni bir hedefin merhalesi olacaktır. İnsan bir şeyi çok isterse Allah o işle ilgili tüm kapıları açacaktır. Endişen olmasın. Her zaman şükret. Her şükür yeni nimetleri sana sunacaktır. 

Senin için ilim ve dünya hırslarından arınmış bir zenginlik diliyorum. Zenginlikle birlikte hayrın, hasanatın çok olsun. Sakın kibirlenme.. Dünyevi zevkler ve hırslar içinde kaybolma.. Eğer bir gün kaybolmuş hissedersen de, içindeki sesi dinle, o sana yeter. Hayatını güzel yaşa, olgunluğun ve kemalin artsın. İlim ve irfanından insanlar istifade etsin. 

Yolun açık, bahtın güzel. Ferman yazılmış. Emin ol. Kalbin selim olsun. Çakıl taşları ayağını incitti diye eylenme. Çimenlerin üzerinde yürümene az kaldı. 

Ruhundaki gücü tanı. Sakın evham etme. Zamanını canını sıkan şeylerle israf etme. Hayatını hep bahar gibi yaşa. Annenle ben hep seni seyrediyor olacağız. Sen yol aldıkça, biz de mutlu olacağız. Bazen denizleri aşacaksın, bazen yalçın kayalıklı dağları, karlı ovaları.. ama asla yalnız olmayacaksın. Güçlü kanatların var, unutma! Dualarımız sana hem kol, hem de kanat olacak. Ruhumuz ruhunla daima birlikte. Bedenlerimiz ayrı kalsa da sen hep bağrımıza basılı kalacaksın.

Ey güzel evladım. 

Gönlü güzel, dili güzel, yüzü güzel, hali güzel kızım.. 

Dünyada hep iyilik ve güzellik bulasın. 

Ey güzelim, arkamızdan ölürsek hayır yap, bizleri hayırla yad et. Annen ve ben seni her zaman izliyor olacağız. Hayatın kendisi hasrettir. Hasret kalsakta hep gönüllerimiz birdir aslında. Orada hatırımızı hoş eyle, mahzun bırakma. Duaların ve yaptığın hayırlar emin ol bize hoş gelecek, hoşnut edecektir. Bir gün gelecek yine birlikte olacağız. Ama sonsuz mutluluk aleminde bile bizim için mutluluk, sevdiklerimizle birlikte olmaktır. 

Baban

17.01.2002

............

14 sene öncesinden bana seslenen mektubu göz yaşları içinde bitiriyorum. Annemle bir süre öyle sessizce oturup ağlıyoruz. Kollarımı boynuna dolayıp sımsıkı sarılıyorum. Teşekkür ederim diyorum. Kısık bir sesle "seni çok seviyorum" diyebiliyor sadece. Gönlündeki tüm derinlik, şefkat ve muhabbet bu kısacık cümlede gizli aslında. Daha fazlasını duymaya ya da sorgulamaya ihtiyacım yok. Artık biliyorum. Ne olduğum, kim olduğum, taşıdığım kimlikler, adımın önüne konulan sıfatlar annem için hiç bir şey ifade etmiyor. Beni ben olduğum için seviyor. Ötesi yok..

O akşam yemekte birlikteyiz. Babam masanın başında. Aklıma takılan o soruyu, anneme gidişimi ve bana yıllar öncesinde yazdığı mektubu konuşuyoruz. Anlayamamıştım diyorum. 14 sene önce bana yazılan o mektubun anlamını ancak şimdi biraz olsun kavrayabiliyorum. İkisinin de yüzünde hafif bir tebessüm. Sanki onlar hayatımın bu noktaya geleceğini, eski yaşantımın bir gün beni tatmin etmemeye başlayacağını en başından beri biliyormuş gibiler. Annem, yurt dışına geri dönüp orada yaşamak isteyeceğimi bile düşünmüş bir ara. Mesela bundan hiç bahsetmemişti. Evet, şefkatli elleri hep üzerimdeydi. Ama hiç karışmadı, sorularla, kendi endişeleriyle beni hiç bunaltmadı. Kararlarımı hep sessizce, uzaktan izlemeyi tercih etti.

O gece evime döndüğümde içim tatlı bir hafiflik ve huzur içinde. Tarifsiz şükürlerle doluyum.

Aklımda ise tek bir düşünce..

Arayışta olanlar için hayat gerçekten sırlarla dolu bir mucize.

14 sene önce o mektuba bakan, ama görmeyen gözlerim ise şimdi başka sırların peşinde... 

Sadelikle..

Not: Can'ım babam, mektubunu yayınlamama izin verdiğin için çok teşekkür ederim. 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

49 yorum

 1. Çok duygulandım. Ne güzel şeyler yazmış babanız. Ve ne kadar da haklı. En çok da "Senin için ilim ve dünya hırslarından arınmış bir zenginlik diliyorum. Zenginlikle birlikte hayrın, hasanatın çok olsun. Sakın kibirlenme.. Dünyevi zevkler ve hırslar içinde kaybolma.. " kısmına vuruldum. Allah anne babanıza hayırlı ömürler versin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.. anlamını yeni yeni idrak edebildiğim bir mektup oldu gerçekten.. sevgiler

   Sil
 2. nasıl güzel bir mektup... yine sabahın aydınlığı oldun :) kafamı toparlamaya, oğlumla kendime daha "sade" daha "net" bir dünya kurmaya gayret ettiğim şu günlerde okuduğum, karşıma çıkan her şey bir mucize. anneye ve babaya hürmetler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Hiç bir karşılaşma tesadüf değildir, ne mutlu farkında olanlara.. Evladınızı lütfen benim iöin öpün. Sevgiler..

   Sil
 3. Bir insanın başına gelebilecek en güzel şey bence akıllı,sevgi dolu,anlayışlı anne- baba dır... Ne mutlu size... Babanızın mektubu benide çok etkiledi.. Teşekkürler yazınız için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Ailem tüm şükürlerimin tek kaynağı.. inşallah onlara layık bir evlat olabilirim. Sevgiler

   Sil
 4. Gözyaşlarıyla okudum, nasıl güzel bir baba duası ve o duanın kabul oluşunun dünya gözüyle görülebilmesi. İçimi nasıl kabarttı bu mektup, kelimelerle ifade etmek çok zor şu an. Allah ailenizle nice güzel sağlıklı yılları huzur ve mutluluk içinde geçirmenizi nasip etsin.
  Patikia

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.. anne baba duası tüm kapıları açan tek anahtar🙏🏼Sevgiler

   Sil
 5. babanizinda sizib gibi güzel bir dili varmis :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatta bence benimkinden daha güzel😊Çok teşekkür ederim.

   Sil
 6. bir babanın evladına bırakabileceği en güzel mirasın özeti gibi bir mektup,çok etkilendim.Allah yolunuzu açık etsin,bu bloğu keşfettiğim için çok mutluyum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Asıl ben yollarımız kesiştiği için çok mutluyum.. sonsuz sevgiler

   Sil
 7. İş yerinde okuyorum ağlamamak için direndim boğazım düğümlendi... Ne kadar güzel bir öngörü, yıllar öncesi yazılan ve bu güne ışık tutan nasıl güzel bir mektup Rabbim anne ve babanıza uzun, sağlıklı ömürler nasip etsin başınızdan eksik etmesin inşaallah... Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekküt ederim .. yorumunuz beni de duygulandırdı.. Amin, Allah hepimizin ailesine uzun sağlıklı ömür nasip etsin.. sonsuz sevgiler

   Sil
 8. o nasıl güzel bir mektuptur öyle... yüreğine sağlık babanın, aklına sağlık annenin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.. yıllar önce kıymetini bilemediğim sözlerin şimdi tam da ihtiyacım olduğu anda karşıma çıkması.. çok şükür🙏🏼 Sonsuz sevgiler

   Sil
 9. Banum;o ne guzel bir mektup ne guzel bir anlatis bicimi.Bugununu on gormus bir ailen var.Senin kolun var kanatin var dunyevi zevkleride birakan bir gonlun var.Ne guzel bi mutluluktur bu ani yasamak.Dilerim cok ama cok mutlu ol.Allaha emanet ol.seviyorum seni.zahide

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zahide'cim, benim güzel yürekli arkadaşım.. çok teşekkür ederim. Seni çok seviyorum. Sen de hep mutlu olacaksın, herkes kalbinin ekmeğini yiyor bu inancını sakın kaybetme lütfen.. sonsuz sevgiler

   Sil
 10. Ben de ağlayarak okudum, ne mutlu size, en büyük zenginliğe sahipsiniz zaten, maşallah, umarım yeni hayatınız daha da mutluluk getirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, en büyük zenginliğim ve şansım ailem.. ne kadar şükretsem az.. çok teşekkür ederim, sonsuz sevgiler

   Sil
 11. Demek babanızın duası kabul oluyor... çok güzel bir mektup. Paylaştığınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.. anne baba duası tüm kapıları açar, artık buna daha çok inanıyorum.. sonsuz sevgiler

   Sil
 12. Ben böyle ana babanin ellerini öper, hürmetlerimi sunarim. Bu nasil bir gönül güzelliği, çok etkilendim. Dilerim daha bir yaşindaki kizim da hakikate açık olur. Kaleminize, yureginize saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aileme iletiyor olacağım bu güzel sözlerinizi.. çok teşekkür ederim.. kızınızı öpün lütfen benim için. Sonsuz sevgiler

   Sil
 13. bi sürü şey yazabilirim ama yazamıyorum..
  mutlu kalın ...
  anne ve babanın ellerinden öperim..senin de güzel yüzünden yüreğinden tuşlara vuran parmaklarından...
  insan keşke diyor...keşke benim de anne babam böyle olsaydı diyorum..belki günah belki ayıp ama öyle işte..
  güzel paylaşımlara...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anne babalar farklı olsa da duaları tüm evlatlar için aynıdır. Sadece ifade etme biçimleri farklı olabiliyor. Siz de bu mektubu kendinize yazılmış gibi düşünün lütfen, babam buna çok sevinirdi inanın.. sonsuz sevgiler..

   Sil
 14. başka birileri seni yetiştirmiş olamazdı.
  onları seçmen boşuna değilmiş :))
  hariakydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, mahçup oldum.. inşallah onlara layık bir evlat olabilirim.. sonsuz sevgiler

   Sil
 15. Alt yapınızın sağlam olduğu, bugününüzden belli.. Sizi sevgiyle takip ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.. daha yolun çok başındayım, eksiklerim milyonlarca.. bunlara rağmen yorumunuzla beni onurlandırdınız.. sonsuz sevgiler

   Sil
 16. Nasıl güzel,nasıl duygulu bir mektup..

  YanıtlaSil
 17. Babanızın el yazısı babamınkine o kadar çok benziyor ki.. Ne kadar duygulu ve içtenlikle yazılmış bir mektup. İyi ki anneniz o mektubu saklamış ve belki de tam zamanında size vermiş. 14 sene önce anlayamamışım diye üzülmeyin. O zaman bu zamanmış. Babanızın ve annenizin ellerinden, sizin de yanaklarınızdan öpüyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim, çok naziksiniz. babama ilettim yorumunuzu, o da size hürmetlerini gönderiyor. sonsuz sevgi ve muhabbetle..

   Sil
 18. Merhaba:)
  yaklaşık 10 gün önce okulda instagramda gezinirken denk geldim bloğunuza yazılarınıza biraz gözgezdirdim daha sonra yoğunluktan(!:( ) devamını getiremedim.Ama aklıma takıldınız çünkü kısmende olsa içimde kalan ve bi müddet daha kalacak gibi duran bir hayata doğru yelken açmışsınız.Allah daim etsin inşallah! ve 2 gündür artık bari şunu erteleme kübra dedim kendi kendime gece gündüz tüm yazılarınızı okuyorum:) şükür ki bunu başardım ! heps, ayrı keyifli ama babanızın bu mektubu bu temennileri harika! 14 aylık bir kızım var ilk işim ona böyle bir mektup yazmak olacak inşallah! herşey gönlünüzce olsun sağlıkla huzurla sevdiklernizle ve sadelikle kalın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Kübra, çok teşekkür ederim. Yolun açık olsun. Sadelik öyle bir hafiflik ve serinlik getiriyor ki, daha önce farketmediği pek çok şeye karşı algıları açılıyor insanın.. bir kez sadeleşmeye başlayınca geri dönmek neredeyse imkansız.. kızını öp benim için lütfen. sonsuz sevgiler.

   Sil
 19. Babanıza benim içinde teşekkür eder misiniz?sonsuz teşekkürler.yine ağladım.ışık olmaya devam ediyorsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumunuzu ilettim babama, çok mutlu oldu. sonsuz sevgi ve muhabbetle..

   Sil
 20. Okurken gözlerim doldu. Hayatta en hassas olduğum nokta ailedir. Aile en önemlisi, en yücesidir. Bir kez daha anladım bu mektupla birlikte... Ne kıymetli kelimeler onlar. Ne harika bir aileniz var. Şimdi daha iyi anlıyorum cesaretinizin, azminizin, dinginliğinizin, olgunluğunuzun nereden geldiğini...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim, ne kadar naziksiniz.. benim de en hassas yerim ailem. onlar bana hiç bir kararımda karışmadılar ama varlıkları bana hep güç verdi. şükürler olsun. sonsuz sevgi ve muhabbetle...

   Sil
 21. Işığım oldunuz,sade hayat benim en doğal hakkım.Bugün birden çok güzel şey yaşadım.Sizinle yolumuz kesiştiği için çok mutluyum;şükürler olsun;bugün benim mucizem sizsiniz.Sonsuz sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim. ne iyi ettiniz de buraya uğradınız.. ben de size sonsuz sevgi ve muhabbetlerimi gönderiyorum.

   Sil
 22. Bugün bu mektubu yeniden okuduğumda aile herşeydir böyle anlatılabilirdi ancak dedim.
  "Ey güzelim, arkamızdan ölürsek hayır yap, bizleri hayırla yad et. Annen ve ben seni her zaman izliyor olacağız. Hayatın kendisi hasrettir. Hasret kalsakta hep gönüllerimiz birdir aslında. Orada hatırımızı hoş eyle, mahzun bırakma. Duaların ve yaptığın hayırlar emin ol bize hoş gelecek, hoşnut edecektir. Bir gün gelecek yine birlikte olacağız. Ama sonsuz mutluluk aleminde bile bizim için mutluluk, sevdiklerimizle birlikte olmaktır"
  Hele bu paragraf;beni aldı götürdü...Babamı hayırla yad ediyorum...Birgün gelecek ve yeniden birlikte olacağız fikri ile de neşelendim desem...

  Öp o güzel babanın ellerini benim için;ve kabul ederlerse sonsuz sevgi ve saygılarımı gönderiyorum onlara,Onarın yetiştirdiği sana da en derin sevgilerimi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok ama çok teşekkür ederim.. babam hep der ki; ayrılıklar gözleriyle sevenler içindir, gönülden sevenler ayrılmazlar... elbet bir gün sevdiklerimizle buluşacağız.. Size sabır diliyorum, babama yorumunuzu ilettim, çok mutlu oldu, o da çok selam ve hürmetlerini gönderiyor. Sevgilerimle.

   Sil
 23. yaklaşık 2 aydır yazılarınızı okuyorum ve her gün acaba yenisi geldi mi diyede merakla bekliyorum... özellikle de kahve saatlerimi sizinle geçiriyorum en iyi arkadaşım oldunuz desem yeridir...Bu an ınızı ilk kez okudum ..müthiş bir mektup babanızın ve annenizin gönlü çok ama çok güzel sizinde öyle...babanızın mektubunu bir evlada sunula bilecek en güzel hediye olsa gerek o kadar naif o kadar candan kelimeler ki benim yüreğimi bile hafifletti ...hemen bir kopyasını çıkardım fırsat buldukça okumak ve o mektupda ki hisleri içselleştirmek isterim... Gönlünüze sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim, nasıl mutlu oldum yorumunuzla bir bilseniz.. babama da mutlaka yorumunuzu ileteceğim. sonsuz sevgi ve muhabbetle..

   Sil
 24. cok hoş... ne guzel ifade edilmis duygular... omurleri uzun olsun Allah basimizdan eksik etmesin anne babalarimizi...

  YanıtlaSil
 25. mektubunuzu birçokları gibi gözyaşıyla okudum. hem babanızın olgunluğuna,hem koşulsuz sevgi ve desteğine hayran kaldım. hemde beni aynı şekilde seven canım babamı anımsadım. 2 yaşında ki oğlum ve belki olacak diğer evlatlarım için böyle bir ebeveyn olabilme dileğiyle...

  YanıtlaSil
 26. Merhaba Yazılarınızı yeni keşfettim. Birkaç gündür sırayla okuyorum.Yazmaya devam et lütfen. başkalarına ışık ol. Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik