Minimalizm ve Sade Yaşamak ile ilgili Türkçe Kitaplar

Ekim 04, 2016

Şurada yayınladığım yazımda Minimalizm hakkında internet üzerinden ulaşabileceğiniz kaynaklardan bazı örnekler vermiştim. Bahsettiğim gibi maalesef bu konuda yayınlanmış Türkçe kitaplar {yabancı kitapların da çevirileri dahil} oldukça sınırlı sayıda. 

Son zamanlarda en çok aldığım soru minimalizm ile ilgili Türkçe kitap tavsiyeleri olunca bildiklerimi ve araştırıp bulduklarımı bu yazıda paylaşmak istedim. Sizinde önerileriniz var ise yorum bölümüne yazarsanız hepimiz istifade etmiş oluruz.

SADE: Sade yaşam hakkında ilk okuduğum kitap olma özelliği taşıyan "Sade" sevgili Begüm Başoğlu ve Ege Erim tarafından kaleme alınmış. Tanıtımında şöyle diyor:

"Etrafımızı, evimizi, çantamızı, programımızı, günümüzü, gardırobumuzu, cüzdanımızı yani kısacası tüm hayatımızı ne kadar çok doldurursak o kadar tatmin ve dolayısıyla mutlu olacağımızı zannederiz. Bu kalabalığı yaratırken yaptığımız şey kendimizi yok etmektir aslında. Çünkü kendini sadece boşlukta yaratabilir insan. Azalınca çoğalır, sadeleştikçe özgürleşir ve hatta daha çok görünür olur. Begüm Başoğlu ve Ege Erim bir gün hayatlarındaki fazlalıkları attıkça daha mutlu olduklarını keşfettiler. Bu keşif onların hayatını değiştirdi ve daha çok, daha çok atmaya başladılar. Giymedikleri giysileri tutmayıp, kullanmadıkları eşyaları saklamadılar. Her programa dahil olmaktan vazgeçerken, aslında bir sürü şeye 'maruz kalmaktan' kurtuldular. Yani sade bir yaşamı tercih ettiler. Buna tanık olanlar aynısını deneyimlemek istediğinde de 'sade yaşamak' akımı oluştu. Artık belki farkında olduğunuz belki de olmadığınız birçok kişi sade yaşıyor. İçinde daha az eşya, daha fazla deneyim olan, daha hafif, sınırlarını kendinizin belirlediği dolu dolu bir yaşam, sadedir. Ve sadelik güzeldir."


HAYATI SADELEŞTİRMEK İÇİN DERLE, TOPLA, RAHATLA: Kitabın yazarı Marie Kondo'dan şu yazımda ve burada bahsetmiştim. Kendisi Japon toplama ve düzenleme sanatı ustası. Yazarın başka kitapları da var {henüz Türkçe'ye çevrilmedi}. Çevirisi yapılan bu kitabın tanıtım yazısı ise şöyle:

"Hangimiz dağınık değiliz ki? Evimiz işyerimiz hayatımız.... Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor? Saatlerinizi ayırarak topladığınız her yer kısa sürede yine mi dağılıyor? Belki de şimdiye kadar yanlış yöntemleri uyguladınız. Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo "derleyip toplama" konusunda size yardımcı olmaya hazır. Üstelik kalıcı sonuçlar elde edeceğinizin garantisini veriyor. Marie Kondo bu kitapta anlattığı yöntemler ve paylaştığı sırlarla sayısını kendisinin bile hatırlamadığı müşterilerinin hayatını değiştirdi. Şimdi sıra okuyucularında! Bir balıkçı yaka siyah kazağı diğerinden nasıl ayırt edeceğinizi bilmek çorapları doğru şekilde katlamak saklama kutularını en etkili şekilde kullanmak... hayatınızda mucizeler yaratabilir. Hele fazlalıklardan kurtulmak... Kendinizi eskisinden çok daha huzurlu mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Denemeye başlayın... Hemen şimdi!"


SADE/CE: 13 yazarın sadecilik ve tüketim olgusu üzerine kaleme aldıkları denemelerinin paylaşıldığı bu kitabı henüz ben de okumadım. Editör şöyle diyor: 

“Çocukluğumuzda hediye paketlerini özenle katlar ve tekrar kullanmak için saklardık. Gömlek yakaları ters çevrilir, gömlekler yenilenirdi Çoraplar onarılır, trikolar örülür, ayakkabılara pençe yapılır ve neticede her eşyaya uzun süreli kulanım için hayat verilirdi. … Kitabımız; her şeyden önce okuyucunun tüketim olgusuna etraflıca bakmasını, sistemi ve sistemin dinamiklerini daha iyi anlamasını amaçladı. Ayrıca okuyucunun daha sade de yaşanabilir fikri üzerine enine boyuna düşünmesi ve bunun için cesaret bulması üzerine kaleme alındı.”

BASİT YAŞA, MUTLU OL: Haluk Öztekin'in e-kitabı akıcı bir dille yazılmış, insanı kendine getiren vurucu ifadelere sahip. Yazar kitabın bir yerinde şöyle diyor:

"Basit hayat ya da sade yaşam tarzı, sürdürülebilir ve doğal bir yaşam şeklini hedefler. Sade hayat, kişinin "isteği" değil, "ihtiyaçları" ile şekillenen bir yaşam tarzıdır. Dışarıdan bakıldığında yoksul görünen bu yaşam tarzının içinde taşıdığı zenginlik bambaşkadır. En genel ifadeyle sade yaşam tarzı "yüklerinden arınmış" bir yaşamdır."


DAHA SADE BİR HAYAT: Henüz ben de okumadım. Daha ziyade ebeveynlere yönelik yazılmış kitap sadeliğin çocuk yetiştirmedeki gücünden bahsediyor:

"Çocuk yetiştirmede daha sadenin gücünden yararlanın. Çocuklarının hayatlarını yavaşlatmak isteyen ama nereden başlayacaklarını bilemeyen ebeveynler için bir ilham kaynağı… Sadeleştirme nedir? Ev ortamını sadeleştirmek çocuk için neden gereklidir? Günlük hayatın çocuk üzerindeki gerilimini nasıl azaltılabilir? Çok fazla aktivite her zaman doğru mudur? Çocuğu tüketim çılgınlığından ve reklam bombardımanından nasıl koruruz? Günümüz dünyası artık daha hızlı, daha yoğun… Hayatın temposu, çok fazla eşya, çok fazla seçenek ve çok az zaman nedeniyle hiper hızlı bir duruma gelmişken, çocuklar bunun baskısını hissediyorlar. Endişeleniyor, sorunlar yaşıyor, hatta davranış bozuklukları gösteriyorlar. Daha Sade Bir Hayat bu durumdaki çocuklara yardım etmek için ebeveynlere hayatı sadeleştirmeyi öneriyor; daha az endişelenmeyi ve daha fazla keyif almayı öğretiyor. Çocuklarının hayatlarını yavaşlatmak isteyen ama nereden başlayacaklarını bilemeyen ebeveynler için, hem bir ilham kaynağı hem de değişime yönelik bir plan sunuyor."

AZ'LA MUTLU OLMAK: SADE YAŞAM REHBERİ: Bu kitapta henüz okumadıklarım arasında yer alıyor. Epey merak ettim. İlk fırsatta okumak istiyorum. 

"Etrafımızdaki her şey, daha fazlasına sahip olduğumuzda daha mutlu olacağımızı söylüyor. Modern çağ bizi reklam ve pazarlamaya boğmayı sürdürüyor. Ve hepimiz şu hayattan ne beklediğimizi araştırıyor, kitaplar okuyor ve mutlu olacağımız o günü bekliyoruz. Peki daha çok satın alarak kim olmayı istiyoruz? Kim olmak bizi mutlu edecek? Bütün dünyada büyük ilgi gören sade ve minimalist yaşamın öncüsü Francine Jay, Azla Mutlu Olmak'ta eşyalarımızla ilişkimizi yeniden tanımlarken evimizi kalabalıktan arındırmak için pratik yollar sunuyor. Sade bir yaşamın insanı nasıl özgürleştireceğini anlatarak. Önce kendinize, sonra dünyaya büyük bir iyilik yapın. Azla mutlu olun."

SADE HAYAT: Okumadığım bir kitap daha! Ümit Şimşek şöyle diyor: 

"Ekonomi yirminci yüzyılda insanların hayatına bir din olarak girdi ve onlara tek bir hayat amacı gösterdi: tüketim. Ve insanlar tüketmeye başladılar. Reklamlarıyla kuşattı insanları bu yeni din. Televizyonlarıyla kıskıvrak yakaladı. Bir süre sonra insanlar tüketmekten başka birşey düşünemez hale geldiler. Ömürler tükendi, değerler tükendi, insanlık tükendi, çevre tükendi. Tarihin bu en amansız diktatörlüğünden kurtulmanın bir yolu var: Fazlalıkları atmak. Gürültüden, parazitlerden kurtulmak. Hız düşürmek. Sonrası, hem dış dünyanın, hem iç dünyamızın güzellikleriyle baş başa, alabildiğine renkli ve zengin bir hayat..."

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

9 yorum

 1. daha sade bir hayat'ı okuyorum şu an,çok başarılı gerçekten.çocuk odasındaki oyuncakları eleme kriterleri tek tek açıklanmış,gitmesi gerekenler ve sebepleri kalması gerekenler ve sebepleri.özellikle çocuğu olanlar mutlaka okumalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de epey merak ediyorum o kitabı, ilk fırsatta okuyacağım. sevgiler..

   Sil
 2. biliyor musun bizde sade'nin bize çok iyi geldiğini ve daha fazla bu tarzda kitap okumamız gerektiğini arkadaşımla konuşuyorduk ki sen bunları yazmışsın... şimdi bu uzaktan olan insanla iletişime geçip yardım istemek değilmi işte söz ettiğim arınmada buna dayanıyor o kadar saf ve güzel istiyorsun ki .. oluyor... Hayat bir mucize ve yaşam farkedince güzel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında aradığımız şey de bizi arıyor.. Çekim yasası :)

   Sil
 3. daha sade bir hayata adım atabilmek için kitaplığa 4-5 daha kitap eklemek zorunda gibi hissettim ve içime kaçtım küserek ://

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dijital olarakta bu kitapları satın alabilirsiniz ama sadece kitaplarla yetinmek istemiyorsanız blogumda farklı internet kaynaklarına da yer veriyorum. Onları da inceleyebilirsiniz. Sevgiler

   Sil
 4. Kitap fuarında hangi kitapları alacağıma dair bir liste yapmaya başlamıştım blog sayfanı keşfedip bu yazıyı okumam çok iyi oldu. Minimalist yaşam tarzı son zamanlarda ilgi duyduğum bir akım , bu akımla ilgili kitapları okumak gerçekten zevkli olacak . Paylaşım için teşekkürler .

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar,
  Azla mutlu olmak, daha sade bir hayat ve derle topla rahatla kitaplarına sahibim. Okudum ve kitaplığımda duruyor. Banu hanım hala okumadıklarınız mevcut ise ulaştırıp hediye etmek isterim. Kitaplarda okunup notları alındıktan sonra bir zaman sonra birikmeye başlıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba cocuklu ve cok daginik bir evden bunalip sade bir yasam arastirirken bu site cikti karsima. Bende tam bu kitaplari satin almak istiyordum. Henuz hediye etmediyseniz banu hanimin ihtiyaci yoksa ben satin alabilirim sizden:)

   Sil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik