Minimalist Yatak Odası Dekorasyonu

Ekim 05, 2016

minimalist dekorasyon
Şurada paylaştığım yazıda evdeki dağınıklığın bizi nasıl etkilediğinden bahsediliyordu. Orada anlatılanları okuduğumdan beri bunu düşünüyorum. Yazıda da bahsedildiği gibi hayatımızın üçte birini yatak odasında geçiriyoruz. Ve bu süre boyunca huzurlu, dingin hissetmemiz hem uyku hem de yaşam kalitemizi yükseltmemiz açısından büyük önem taşıyor. Bu bakımdan evin içinde sadeleşmeye ilk başlanması gereken mekanın yatak odası olması gerektiğini düşünüyorum. 
yatak odası dekorasyonu
Minimalist yatak odası dendiğinde genelde çoğumuzun aklına otel odasına benzeyen bir dekorasyon tarzı gelebilir. Aslında bu bir bakıma doğru. Peki otellerdeki odaların neden bu kadar sade ve minimal şekilde tasarlandığını hiç düşündünüz mü? Nevresim takımları genelde beyazdır ya da düz / geometrik desenlerden oluşur. Duvarlarda hoş tablolar vardır. Gereksiz, kullanılmayacak hiç bir eşyayı profesyonelce tasarlanmış bir otel odasında görmek neredeyse imkansızdır. Oteller müşterilerine en rahat ve konforlu konaklama deneyimini yaşatmak için bu yöntemi tercih eder.

Bir otelin bize sunmaya çalıştığı bu konforu neden evimizde kendimizden esirgeyelim ki? 

Yatak odasının sürekli düzenli ve tertipli olması, iyi havalandırılması, toz barındıran eşyalardan arınmış olması sakin bir zihin, rahat uykuya dalma ve keyifli bir sabah için olmazsa olmaz kuraldır. 

dekorasyon

Yatak odasında televizyon, bilgisayar vb elektronik cihazların kesinlikle bulundurulmamalı. Bunlar elektromanyetik enerjiyi yansıtır ve bizim için oldukça zararlıdır. Bir de nevresim takımı ya da yatak örtüsü seçimlerinin desenlerden değil düz renklerden yana kullanılması ruhunuza dinginlik ve huzur verir. 


Sürekli tekrar ediyorum ama bir kez daha yinelemek istiyorum. Uzun süredir kullanılmayan hiç bir eşya yatak odasında bulundurulmamalı. Buna yatak altında saklanan ıvır zıvırlar, uzun süredir giyilmeyen kıyafetler, takılmayan aksesuarlar da dahil. Kullanılmayan eşyalar durağan bir enerji yayar ve bu da sizi durgunlaştırır. 


Komidin kullanıyorsanız üzerinde sadece gece lambası bulunması yeterli olacaktır. Şifonyer ya da makyaj masasının üzerinde ise minimum eşya olması hem daha estetik duracaktır, hem de sürekli göz önünde olabilecek dağınıklığı önler. Bir de tabi  benim gibi toz alerjiniz varsa biblo vb eşyalardan arınmış bir oda da daha rahat edeceğiniz kesin.


Bazı sabahlar, 8 saat uyumuş olsak bile dinlenmemiş uyanırız. Eğer bu durumu sık sık yaşıyorsanız yatak odanızı bir kez daha incelemenizde fayda var. Stres uyku kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden birisi olsa da yenilenip, enerji depolamak için tüm geceyi geçirdiğimiz odalarımızda farkında olmadan bizi yorup enerjimizi aşağı çekiyor olabilir. Gözünüzü tırmalayan, size ufacıkta olsa huzursuzluk veren tüm objeleri ve kullanılmayan fazlalıkları odanızdan temizleyin. 


Bir de minimalist bir yatak odası dendiğinde aklınıza sadece modern tasarımlar gelmesin lütfen. Odanız tarzınızı yansıtmalı. Kendinizi rahat hissetmelisiniz. Klasik ya da country tarz dekorasyondan hoşlanıyorsanız minimum mobilya seçimi ve az eşya ile minimal ve konforlu bir odaya sahip olabilirsiniz. 


Sadelikle...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

1 yorum

  1. Yıllarca ne kadar çok uyusamda hep yorgun,bitkin uyanmamın sebebidir;nefes almayan yatak odam..Yatak odamı,salonumu özellikle de mutfağımı sadeleştirdim gün dünyalar benim olacak..Kafamda sadeleşmek fikri kolaymış aslında günlerdir uygulama sürecindeyim,bir türlü bitiremiyorum..neler birikmiş yıllardır..

    YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik