Kusura bakma evim biraz dağınık

Ekim 06, 2016


Yaklaşik 4 ay önce, daha sade bir hayat yaşama kararı aldığımda, eşyalarımın yaklaşık %20’sinden kurtuldum. Sonraki süreçte bu azalma devam etti ve şu anda rahatlıkla %40 daha hafif olduğumu söyleyebilirim.

Geçen 4 aylık zaman diliminde bunun pek çok olumlu geri dönüşünü bizzat yaşayarak tecrübe etme imkanım oldu. Bu duygu değişimlerini zaman zaman aktarmaya çalışıyorum ama bugün evimdeki değişimden ve bu süreçte kazandığım bazı pratik alışkanlıklarımdan bahsetmek istiyorum.

Başak burcuyum. Ve bu burcun en önemli özelliği olarak bilinen “titiz, düzenli, temiz” sıfatlarını taşıdığımı düşünüyorum. Dağınıklık beni hep rahatsız etmiştir. Ama yıllar boyu süre gelen tüketim alışkanlıklarım sayesinde hep kalabalık, bol eşyalı bir evim oldu. Haliyle böyle bir evi düzenli ve temiz tutmak fazla mesai gerektiriyordu.

Minimalizm’i hayat tarzı olarak benimsediğim günden beri azalan eşyalar, ıvır zıvırlar, kıyafetler hayatımı inanılmaz ölçüde kolaylaştırdı ve bana zaman kazandırmaya başladı.

Bunun için tabiki bazı düzen rutinlerine{daha az zaman ayırarak} devam ediyorum.  Bu rutinleri alışkanlık haline getirerek pratik bir şekilde evinizi sürekli derli-toplu tutmanız mümkün. Ama yine söylemek istiyorum ki eşya anlamında kalabalık bir evde yaşamaya devam ettiğiniz sürece dağınıklıktan kurtulmak pekte olası bir ihtimal değil. Ve bu durum sizi gittikçe daha yorgun ve uyuşuk, tıkanmış, ertelemeye yatkın bir ruh haline sokar.

Peki günlük hayatta her gün yaptığım ev düzeni rutinlerim neler?

  • Bulaşıklar: Mutlaka her yemekten sonra bulaşıkları yıkıyorum {bulaşık makinesi kullanmıyorum, bunun nedenini merak ederseniz ayrıca bir yazı hazırlarm}. Ve bunu yemek yemenin son adımı gibi düşünerek yapıyorum. Bence akşam yemeği yemek bitince değil, bulaşıklar yıkanınca tam anlamıyla bitmiş oluyor. Bunu düzenli olarak yapınca birikmiş kirli tabaklar ve tencereler gözümde büyümüyor. Evimin, yemeğimin bereketi de kaçmıyor. 
  • Yatak toplama: Her sabah mutlaka yatağımı biraz havalandırıp topluyorum. Bazılarımız nasıl olsa akşam yine aynı yatağa gireceğim diye toplamak istemez. Halbuki dağınıklık dağınıklığı çeker. Buna çok inanıyorum. Dağınıklıktan hemen kurtulursanız birikme ve ortalığın daha fazla karışma ihtimali azalır.
  • Mutfak tezgahı: Mutfak tezgahının üzerinde su ısıtıcı ve kahve makinam dışında hiç bir şey bulundurmuyorum. Tezgahların bir sergi alanı olarak kullanılmaması gerekiyor. Orası yemek hazırlamak için ayrılmış bir alan. Dolayısıyla üzerinde hiç bir eşya olmaması hem görsel olarak daha düzenli görünmesini sağlar, hem de size daha rahat yemek yapabilmeniz için alan bırakır. Sürekli tezgah düzenleme, temizleme ve toplama derdinden de kurtulmuş olursunuz.
  • Her akşam eşyaları yerine koymak: Uyumadan önce yaptığım şeylerden birisi mutlaka eve göz gezdirmek olur. Kullanmak için yerinden aldığım bir eşya varsa mutlaka yerine koyarım. Kanepe üzerindeki yastıklar dağılmışsa düzenlerim. Okumak için raftan aldığım kitabı yine aynı yerine bırakırım. Bu alışkanlık sabah düzenli bir eve uyanmanıza yardımcı olur.
  • Banyo ve tuvalet: Genelde her akşam yatmadan önce dişlerimi fırçalarken lavaboyu ve tuvaleti mutlaka temizlerim. Bu yaklaşık 3-4 dakikamı alıyor. Böylece kir birikmesi, nahoş kokular, ya da haftalık detaylı temizlik seanslarından kurtulmuş oluyorum. 
  • Çöp: Her akşam mutlaka çöpü dışarı çıkarıp çöp kutusuna atarım. 2 dakikamı alan bu iş sayesinde uyandığımda beni bekleyen kokmuş bir çöple karşılaşıp, güzel günümü kötü bir kokuyla karşılamam. 
Bunlar günlük, hayatımı kolaylaştıran, aslında çok basit, hepinizin bildiği ama bir o kadar da etkili günlük ev düzeni rutinlerim. Ancak yine belirtmek istiyorum ki dağınıklık her zaman evdeki fazla eşyanın bir sonucudur.

*Eğer evinizi düzenlemek ve dağınıklıktan kurtulmak istiyorsanız 21 günde bunu başarmanız mümkün.

Sadelikle…

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

0 yorum

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik