Kapsül Dolap Nedir? Project 333 - 333 Projesi

Ekim 07, 2016


"Kapsül Gardırop" oluşturma fikri ile ilk kez Be More With Less bloğunda karşılaştım. Kısaca özetlemek gerekirse birbiriyle uyumlu, rahat kombinlenebilen ve zamansız yani modası geçmeyecek parçalardan oluşan kıyafetlerin ve aksesuarların bulunduğu bir dolap sayesinde sürekli değişen moda trendlerine ve sorumsuz alışveriş harcamalarına karşı bir minimalist duruş diyebiliriz.

Kapsül dolaba sahip olmanın en büyük avantajı şüphesiz daha az kıyafet ile kendinize özgü tarz oluşturmak ve sırf trend diye gereksiz tüketimden kaçınmak olarak ifade edilebilir. Dolabınızdaki temel kıyafetler eğer birbiriyle kombinlenebilir seçimlerden oluşuyorsa sadece 9 parça ile 9 gün boyunca farklı şekilde giyinebilirsiniz.  Aynı zamanda sürekli "ne giysem?" derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Bir yerde okumuştum. Aslında dolabımızdaki kıyafetlerin sadece %20'sini kullandığımızı söylüyordu. Bunu kendi yaşantınızda gözlemlediğinizde aslında ne kadar yerinde bir tespit olduğunu anlamak mümkün. İşte buradan hareketle 333 Projesi ortaya çıkmış.

Bizleri 3 ay boyunca sadece 33 parça kıyafet ile geçirmeye davet eden bu akım hakkında şurada çok güzel bir yazı okudum. Projeyi sadece benim gibi anlatmakla kalmayıp aynı zamanda uygulamaya başlayan sevgili Basit ve Mutlu Yaşam'ın deneyimlerine mutlaka göz atmalısınız.

Ayrıca "Kapsül Gardırop"u yaşam tarzı haline getirmiş çok değerli birisinden bir yazı yazmasını rica ettim. Hazır olduğunda sizlerle de paylaşıyor olacağım.

Fotoğraflarda ise 29 parça ile 34 farklı kombin yapılabildiğini görüyoruz. Yani tam 34 gün boyunca değişik giyinmek mümkün. Olay tamamen farkındalıkla ilgili. Hep daha fazlasına ihtiyacımızın olduğu vurgulanırken aslında az kıyafet ile çok renkli ve farklı bir dolaba sahip olabileceğimiz gerçeğini anladığımızda kısır döngüyü kırabilir ve daha az tüketmeye başlayabiliriz.

Fotoğraflar: www.foreveramber.co.uk

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

1 yorum

  1. Ancak şimdi okuyabildim yazını:) çok güzel olmuş. İlham vermek de almak da çok güzel. Sevgiler...

    YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik