Bulaşıkları elimde yıkıyorum çünkü...

Ekim 13, 2016

elde bulaşık yıkamak

Yazılarımdan birinin satır arasında bulaşıklarımı elimde yıkadığımdan bahsetmiştım. Geçenlerde Instagram'da dikkatli bir okuyucu sebebini sordu. Kısa bir yorumla geçiştirmek istemedim. Çünkü bu tercihimin minimalizm ve sade hayat kavramlarıyla birlikte değerlendirilmesi, olmazsa olmaz gibi düşünülmesi beni rahatsız eder. Bulaşıklarımı elimde yıkamak tamamen kişisel bir seçim. Yani makine kullanmayı tercih etmeniz sizi daha az minimalist ya da daha az sade bir insan yapmaz. Hatta belki de doğru ve daha tasarruflu olan yöntem budur. Ancak bulaşık makinesi ve elde bulaşık yıkama ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarını dikkatli şekilde incelerseniz genelde makine ve makine deterjanı üreticilerinin sponsorluğunda desteklendiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla o konu benim için hala tam olarak net değil.

Gelelim benim hikayeme...

İstanbul'da mikrodalga, bulaşık makinesi ve set üstü ocağı içinde olan, yani bu eşyaların bana ait olmadığı bir dairede yaşıyordum. Yeni evime taşındığımda, bulaşık makinesi almayı aklıma koymuştum. Ama farklı bir şehre ve eve alışma, bahçe ve tadilat işleri gibi durumlardan dolayı marka - model araştırmaya vakit ayıramadığım {ve biraz da üşendiğım} için bir süre ertelemek durumunda kaldım. Haliyle, bir bardağı bile yıkamaya tenezzül etmeyip makineye atan ben, bulaşıklarımı elimde yıkamaya başladım.

Ve o süreçte garip bir şekilde şunu farkettim. Yemekten sonra kendi bulaşıklarımı yıkamak bana terapi gibi iyi geliyordu. Ama bulaşık eldiveni kullanmayı ve kimsayallarla dolu deterjanları sevemedim. Ellerim soyulmaya başlayınca bu seferde kendi bulaşık deterjanımı yapmak için biraz araştırma yapmaya başladım. Deneme-yanılma yöntemiyle bulduğum sıvı bulaşık deterjanı tarifi şöyle:

-2 bardak su 
-1,5 bardak kadar zeytinyağlı sabun tozu {ya da arap sabunu, hangisi elimde varsa} 
-1 yemek kaşığından biraz az boraks 
-2 yemek kaşığı karbonat

Hepsini bir tencerede kaynatıyorum ve soğuduğunda pompalı bir cam şişeye alıyorum. Pratik, çevre ve cilt dostu bir bulaşık deterjanı çıkıyor ortaya. Hem de bulaşıklar mis gibi, leke kalmayacak şekilde temizleniyor. 

Neden hala bulaşık makinesi almıyorum?

 • Bir kere akşam yemeğinden sonra direk koltuğa uzanıp kendimi mayalanmaya bırakmak yerine, 10-15 dakika ayakta durarak bulaşıklarımı temizlemek hazmı kolaylaştırıyor. Yemekten sonra çöken uyuşuk halimden eser kalmıyor. 
 • Bunu bir ritüel gibi görüyorum. Yani bence yemek, yemek bittiğinde değil, bulaşıklar yıkandığında tam anlamıyla sona ermiş oluyor. 
 • Elimde yıkadığım için daha az bulaşık çıkarmaya başladığımı farkettim. Eskiden nasıl olsa makine yıkayacak diye haldur-huldur elime ne gelirse kirletirdim, şimdi daha dikkatli davranıyorum. 
 • Ve yine eskiden, yalnız yaşayan birisine göre çok fazla bardak, fincan ve tabağım vardı. Çünkü kirlileri makineye yerleştirip dolmasını bekliyordum ve bu arada temiz şeylere ihtiyacım oluyordu. O dönemde kendimce bulduğum en pratik çözüm yolu şuydu: daha fazla tabak, bardak satın almak! Yeni evimde mutfak eşyalarımın yarısından kurtuldum diyebilirim. 
 • Ellerimin suyun içinde olması ve su sesi beni rahatlatıyor. Daha fazla su harcadığımı düşünebilirsiniz. Belki evet. Ama bulaşıkları çeşmeyi sonuna kadar açıp yıkamak yerine bir kaba sıcak su ve deterjan ekleyerek yıkıyorum. Sadece durulama sırasında çeşme açık oluyor.
 • Bulaşık makinesi deterjanı, parlatıcısı, tuzu derken bulaşıklara sinen o garip kokuyu artık sevmediğimi farkettim. Mesela annemin evine gittiğimde, özellikle su içerken, bardaktaki o kokuyu hemen hissedebiliyorum. Eskiden farkında bile değildim.
 • Bulaşık makinesi alarak yine doğal bir makina deterjanı yapabilirim ama açıkçası, hayatımın tam da şu döneminde, mutfağımda yer kaplayacak, hafifliğin büyüsünü bozacak yeni bir eşyaya yatırım yapmak istemiyorum. 
 • Bir de bulaşık makinesinden çıkan buğulu, lekeli tabak ya da bardak gibi sorunlar artık yok. Elimde duruladığım bulaşıklar pırıl pırıl, tertemiz parlıyor. 
 • Alın size ufak bir itiraf. Bulaşık biriktirmenin, yağlı kirli tabakların öylece beklemesinin biraz evin bereketini kaçırdığını düşünmeye başladım. Bu tamamen kişisel, belki de batıl olarak tanımlanabilecek bir inanç. Ama size yalan söylemem. Hislerim bu yönde..
 • Geçenlerde bir makalede bulaşık makinesi kullanılan evlerdeki çocukların, bulaşıklarını elde yıkayan ailelerin çocuklarına göre çok daha fazla alerji ve astım hastalığı riski taşıdığını okudum. Konu tamamen hijyen hipotezi ile açıklanmaya çalışılsa da konunun deterjan, makinede biriken kir pas vb şeylerle de ilgisi olduğunu düşünüyorum.
 • Bulaşık süngeri ve tezgah üzerinde kullandığım bezi haftada 1 gün kaynamış suyun içine eklediğim sirke ve karbonat karışımında bekletiyorum. 
Sanırım ilk aklıma gelenler bunlar..

Başta da belirttiğim gibi bulaşıklarımı elde yıkamaya başlamam aslında biraz tesadüfen gelişen ve sonrasında tamamen kişisel tercihe dönüşen bir durum oldu. 

Bazen alıştığımız eşyaların yokluğu, mesela alınması ertelenen bir bulaşık makinesi gibi, farklı yönlerimizi, bize iyi gelen şeyleri keşfetmemize sebep olabiliyor. 

Sadelikle...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

2 yorum

 1. Bende yalnız yaşayan birisiyim ve bende senin gibi makina almayı hep erteleyip sonunda almamaya karar verenlerdenim ve bulaşıklarımı elimde yıkıyorum. Elde yıkamanın daha sağlıklı olduğunu bende düşünüyorum çünkü makinada yıkananların kimyasal kokusunu bende alıyorum ama en iyiside insana terapi gibi geliyor..

  YanıtlaSil
 2. Bulaşık yıkamayı ben de severim ama yalan yok tencere yıkamak beni biraz geriyor. Çok yer kapladığından bulaşık makinasına koymak da istemiyorum. Hayatımı sadeleştirmeye başladığımdan beri bulaşık sarfiyatını ben de azalttım. Ama bulaşık makinasına devam ederek. Bir de naçizane tavsiyem boraksı kullanırken dikkatli olmanız. "Zehirsiz Ev" diye bir site var. Kitabı da çıktı. Kitabında boraksın üreme hormonları üzerinde etkili olduğu ve kısırlık riski taşıdığını iddia eden bilimsel çalışmalar olduğu yazıyor. Ama kitap genel olarak zehirsiz tariflerden oluşuyor. Mesela ben soğuk algınlığı için vicksimi kendim yaptım. İlginizi çekecek bir site ve kitap.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik