Şimdi o telefonu bir yere bırakın ve etrafınızdaki dünyayı keşfedin...

Eylül 09, 2016


Dokunmatik telefonlar sayesinde en temel dokunma, hissetme duyumuzun varlığını unutmaya ve etrafımızdaki dünyaya keşfetmeyi ihmal etmeye başladık. Bunun sonucunda maalesef yavaş yavaş duygusal ilişki kurmakta ve empati yapmakta zorlanan, dokunmanın, insan olmanın güzelliğini unutan, hayatı sadece minicik bir ekran içinde yaşayan robotik bireyler haline dönüşüyoruz. 

Dünyaya WIFI yerine ellerinizle bağlanmak için kendinize gün içinde fırsatlar yaratın. Bir süre ekranda kaydırma, büyütme ve tıklama yapmadan durabileceğiniz, telefonunuzdan uzakta geçireceğiniz zaman dilimleri yaratın ve etrafınızdaki dünyayı keşfe çıkın.

Elleriniz bir çiçeği kavrasın, bir hayvanın başını okşasın, sevdiğiniz insanın ellerine veya bir ağaca dokunsun, kalemle yazı yazsın, bir kitabın sayfalarını çevirsin, toprağa dokunup kirlensin ve hatta gerekiyorsa göz yaşlarınızı silsin. Bir kahve fincanını iki elimizle kavrayıp tadını çıkarmayı bile unuttuk. Şimdi sakince o telefonu bir yere bırakın ve gerçekten dokunmanın ne demek olduğunun tadını çıkarın. 

Sadelikle kalın...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

3 yorum

 1. bir de kedi sahibi olun.. (hala olmayanlara itf.)
  onunla fazla vakit geçirmediniz mi ?
  kitap okurken sayfayı yalamaca, laptopun klavyesine yayılmaca ,telefona pati atmaca, uzun süre bakılmayınca en sevilen çiçekleri yemece..
  siz en iyisi bi kedi edinin..
  zaten o sizin uzun süre robotik kalmanıza izin vermeyecektir ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle😊Kedili evlerde teknoloji biraz zor. Sürekli ilgi istiyor bu yaramazlar😂🙈

   Sil
 2. günün bilmem kaç saatiini pc başında geçirdikten sonra eve giderken mutlaka sevdiğim (ve inanır mısınız beni bekliyorlar o.o) 2 tane sokak kedim var :) evdeki canavara (yine kedi) kavuşmadan önce onlara dokunmak iş stresini biraz olsun alıyor..

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik