İsveç'te günlük mesai 6 saate iniyor!

Eylül 05, 2016


Ülkemizde özellikle özel sektörde çalışmak, uzun çalışma saatleri, yorucu tempo ve üzerine eklenen mesailerle birlikte tahammül edilemez bir hal alıyor. Cumartesi günü bile çalışmak zorunda kalan arkadaşlarım var. Ve bu işveren tarafından zorunlu tutuluyor maalesef. Haliyle insanların ne dinlenmeye, ne de kendilerine ya da sevdiklerine zaman ayırmaya fırsatlari / enerjileri kalmıyor. Ve işverenler farketmese de bu durum iş verimini de ciddi şekilde düşürüyor. Mutsuz bir çalışandan ne kadar verim alınabilir ki?

İsveç'te bir şirket geçtiğimiz yıl pilot bir uygulama yaptı. Hatta haberlerde duymuşsunuzdur. Filimindus şirketi çalışanlarının günlük mesai saatini 8 saatten 6 saate indirdi. Ve geçen bir yılın sonunda şirket sonuçları gösterdi ki çalışanlar 8 saatte yapabilecekleri işleri 6 saatte de gayet rahat yapabiliyorlar. Tabi personel özel hayatına daha fazla vakit ayırabildiği için daha mutlu ve istekli çalışıyor ve bu da çalışmasına ve iş kalitesine yansıyor. Hal böyle olunca, The Independent gazetesinin haberine göre, İsveç'te tüm ülkede günlük 6 saat mesai uygulamasına geçilecekmiş. 

İsveç'e yerleşmek zorunda kalmadan bu uygulamadan keşke bizlerde yararlanabilsek. Hayatlarımız çok daha sade ve kolay olabilirdi..

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

0 yorum

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik