Selma Hekim 1 yıl boyunca hiç bir şey satın almadan yaşadı

Ağustos 17, 2016


''Bir telefon şarjı, bir cilt ürünü ( cilt uzmanı aldırdı), bir bileklik, bir sabun ( dalgınlıktan alındı) ve bir de beyaz şal ( İran sıcağıyla mücadele için) satın aldım. İşte bir yılın dökümü.''

Yukarıdaki satırlar Almadım bloğunun sahibi 34 yaşındaki Selma Hekim'e ait. Hala dönüp dönüp bazı yazılarını okuyor, irade ve sabrına, kendisiyle olan iç yüzleşme sürecine imrenerek bakıyorum. Selma Hanım 1 yıl boyunca sadece yukarıda yazılanları satın alarak yaşadı (Tabiki kadın pedi, yiyecek, ilaç, tuvalet kağıdı gibi temel ihtiyaçlar hariç). Bu inanılmaz bir deneyim! Ve sade yaşamla, dünyamızla ilgili umut verici, motive edici bir serüven. Ve bana hala önümde gitmem gereken ne kadar uzun bir yol olduğunu hatırlatıyor. 

Boş bir zamanınızda tüm yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Bir de TED konuşması var, 14 dakika'lık. Tüketimle ilgili çok doğru tespitleri var.

   

Peki yaz siz en azından 1 ay bile olsa böylesine arındırıcı bir deneyimi yaşamak ister miydiniz? Bence denemeye değer...

Sadelikle kalın...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

4 yorum

 1. almadım blogunu senin sayende tanıdım. oradan oraya oradan başka bir yere atlarken ''deccal tabakta'' isminde bir kitabın varlığından haberdar oldum, birkaç paragrafını okudum, ilgini çekeceğini düşünüyorum.

  selamlar,
  sıla

  YanıtlaSil
 2. bu postu okuyunca aslında tam da okumadan önce bi balenciaga city bag alıp üstüne vakko çanta ekleyip bir de mango online alışverişe daldım %50 60 70 indirim kaçmaz dedim kaçamadım.. şimdi 4 aylık rejime sokuyorum kendimi eylül ekim kasım aralık
  temel ihtiyaçlar için stoğum var şampuan,rimel,deo vs.. bakalım 4 ay hiçbirşey almadan durabilecekmiyim? arada postlarım bu başlığa ;)
  bu arada aldıklarımdan ....pişmanmıyımm asla...güzelleştim yasla... :)))

  YanıtlaSil
 3. Her yazlık ve kışlık giysi düzenlemesinde çıkardığım ve hiç giymeden tekrar kaldırdığım kıyafetlerimin bana yük olduğunun farkına varmıştım.Giysilerimi eskiterek tüketmeye ve bu arada hiç bir kıyafet almamaya karar verdim.1,5 yıl oldu ve öyle rahatım ki,bir kısmını ihtiyaç sahiplerine verdim,bazılarını dönüştürdüm,dolabım ve dolayısıyla ben nefes almaya başladım..Oh ne rahatlıyorum bir bilseniz..Ama daha çoook işim var çok :))

  YanıtlaSil
 4. Blogun tamamını okudum. Ve uygulamaya başladım. :) 2. aydayım ve iyi gidiyor.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik