Kısır Döngü Kuramı

Ağustos 08, 2016


Amerikalı bir iş adamı küçük Meksika'da küçük bir balıkçı köyünün iskelesinde durduğu sırada bir balıkçı küçük kayığıyla iskeleye yanaştı. 

Kayıkta bir kaç tane sarı kanatlı ton balığı vardı. 

Amerikalı balıkların çok iyi göründüğünü söyledi Meksikalıya. "Ne kadar zamanda tuttun bunları"diye sordu. 

“Fazla uzun sürmedi” diye cevapladı Meksikalı. 

 Amerikalı “Neden daha uzun süre kalıp daha çok balık tutmuyorsun?” diye sordu. 

“Aileme yetecek kadar tuttum.” dedi Meksikalı. 

“Peki” dedi Amerikalı, “Kalan zamanını nasıl geçiriyorsun?” 

Meksikalı balıkçı "geç kalkıyorum, biraz balık tutuyorum,çocuklarımla oynuyorum, karım Maria'yla öğle uykusuna yatıyorum, her akşam köye gidiyor arkadaşlarımla şarap içip gitar çalıyorum, hep meşgulüm, boş durmuyorum bayım" diye cevapladı. 

Amerikalı istihzayla "Harvard'dan işletme ihtisasım var, sana yardımcı olabilirim" dedi. "Daha uzun süre balık tutarsan, kazandığınla daha büyük bir tekne alabilirsin, büyük teknenin kazancıyla da bir kaç tane tekne alırsın, sonunda bir balıkçı filosu sahibi olabilirsin.Yakaladıklarını komisyoncu yerine doğrudan tüketiciye satarsan, sonunda kendi konserve fabrikanı açabilirsin. Ürünün işlenmesi ve dağıtımını kendi denetiminde tutarsın. Bu küçük kıyı köyünden ayrılman ve başkent Meksiko'ya taşınman gerekir, derken Los Angeles'a zamanla da New York'a gidip işlerini iyice genişletebilirsin.” 

Meksikalı "Peki, bayım, bu ne kadar zaman alır?" diye sordu.

Amerikalı'nın buna cevabı “10-15 yıl” oldu. 

“Ya sonra, bayım?” 

Amerikalı güldü "bu da en iyi kısmı. Zamanı gelince şirketini halka açarsın, şirket hisselerini satar, çok zengin olursun, milyonlar kazanırsın." 

“Milyonlar mı, bayım? Sonra ne olacak?” 

Amerikalı sesini alçaltarak cevapladı "Emekli olursun. Geç kalkacağın, biraz balık tutacağın, çocuklarınla oynayacağın, karınla öğle uykusu alacağın, akşamları da arkadaşlarınla şarap içip gitar çalacağın bir balıkçı köyüne taşınırsın..."

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

2 yorum

  1. süpermiş bu yaa :) keşke hepimiz azla yetinebilsek gitar çalıp öğle uykusu uyuyabilsek bunun için şehir hayatından kaçmalı ama nasıl? nereye ?

    YanıtlaSil
  2. İlk okuduğum an çok etkilendiğim,hayatımın sadeleşmesi gerektiğini bilinçaltımın bana empoze etmesinin sağladığını tahmin ettiğim şahane öykü...

    YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik