Kozmetik ürünleri alışverişi bağımlılığı!

Ağustos 09, 2016


Alın size büyük bir itiraf! Sade hayat konusunda beni en çok zorlayan konu kıyafetlerimden ya da ev eşyalarımdan vazgeçmek değildi. En zor olanı kozmetik  alışverişi bağımlılığımdı!

Chanel marka bir çanta sizi heyecanlandırıyor olabilir ama benim için çokta bir anlam ifade etmezdi. Ama konu Chanel marka bir oje ya da ruj olunca Duty Free'de mükemmel tonu bulmak için zevkle zamanımı harcarken uçağımı kaçırmaya ramak kaldığı anlar çok olmuştur. 

Peki değişim nasıl başladı?

Eskiden kozmetik reyonlarında adeta kaybolurdum. Sephora benim mabedimdi. Enfes makyaj paletleri ismimi fısıldardı. Bazı kremlerin ve losyonların kokuları beni mutlu diyarlara götürürdü. Lütfen bana yalnız olmadığımı söyleyin. Siz hiç böyle hissetmediniz mi? 

Tabi zamanla değişimim başladı ve emin olun bu hiç kolay olmadı.

1. Adım: Bir sorununuz olduğunu kabul edin! Merhaba benim adım Banu ve ben bir kozmetik bağımlısıyım!

2. Adım: Tüm kozmetik ürünlerinizi ortaya çıkarın ve parasal değerini ölçmeye çalışın. Ben bunu gruplayarak yaptım (losyonlar, parfümler, makyaj malzemeleri, parfümler gibi) Benim açımdan ortaya çıkan sonuç çok acı vericiydi çünkü kozmetik ürünlerine yatırdığım para miktarı inanılmazdı. 

3. Adım: Tüm kozmetik mağazalarından gelen SMS, E-mail bildirimlerini iptal edin. Böylece indirim haberleri ya da yeni gelen ürünler aklınızı karıştıramaz.  

4. Adım: Elinizdeki tüm ürünler bitene kadar asla ve asla kozmetik alışverişi yapmayın. Bu en önemli kural yoksa o kısır döngüden asla kurtulamaz ve elinizdeki stoğu eritemezsiniz. Örneğin 2 aydır bir tek ruj dahi almadım. Ve hala hemen her tonda, beni uzunca süre idare edecek kadar çok ruja sahibim. Diğer ürünlerden bahsetmiyorum bile. 

Hala makyaj yapmaya devam ediyorum. Ama sade hayatımla birlikte başladığım ölçülü olma mevzusunu kozmetik ürünleri konusuna da uygulamayı başardığımı düşünüyorum. Elimdeki stok eridiğinde küçük bir makyaj çantasına sığabilecek kadar ürüne sahip olmayı amaçlıyorum. Bir göz altı kapatıcısı, bir kaç ruj, bir allık, 1-2 göz kalemi, bir tane mini boy parfüm ve rimel benim için yeterli olacak.

Peki ya sizin paranız nerede saklanıyor? Kozmetik dolabınızda olabilir mi?

Sadelikle kalın..

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

5 yorum

 1. Benim bağımlılığımda kırtasiye ürünleri. Bu konuda da özellikle Kore ve Japonya beni çok heyecanlandırıyor. Ancak less stuff-more life mottosunu benimsediğimden beri almıyorum birşey ama gerçekten zorlayıcı :) resmen direniyorum.
  Patikia

  YanıtlaSil
 2. Bloğunuz çok ilgimi çekti çünkü sanıyorum bu hayatı seçmenize neden olan bir süreci yaşıyorum. Şu an yüksek duvarlı bir ofisteyim ve tam da içimden geçenleri yaptığınızı görüyorum. Her ne kadar hala İstanbul'da olsam da ve haftada 56 saat çalışıyor olsam da sade yaşama yolunda ilerliyorum aslında. Sadece ihtiyacım kadarını almayı ve özellikle indirimlerin oyununa gelmemeyi uzun zaman önce öğrendim. Televizyon hayatımda 1.5 yıldır yok. Ancak temel sorun hiç yaşam alanımın olmaması. Sevdiklerimle zaman geçiremiyor olmanın üzüntüsünü çekiyorum. Hayatımı para karşılığında sattığımı hissediyorum. Bir yol arıyorum ama çözüm bulamıyorum. Bunlarıysa yalnızca sizinle dertleşmek için yazdım...
  Yaptığınız şeyi yürekten takdir ediyorum bana ilham verdiniz ve içimden geçenlere olan inancımı pekiştirdiniz.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. her 2 ayda 1 parfüm ve kullanmadığım rujlar alarak görüyorum ve itiraf ediyorum ki bağımlıyım :(((

  YanıtlaSil
 4. Ben de korkarım bir kozmetik bağımlısıyım. Yaptığım günlük makyaj çok sade, fakat nedense far paleti veya ruj söz konusu olunca mantık dışı alışverişler yapıyorum. Bütün renklerini bana verseler hala yeni bir renk isteyecek ve daha iyisi olduğunu düşünecek gibiyim. Bunun farkındayım ve çok utanıyorum. Zaten birçoğunu da "kıymetlimisss" modunda saklıyorum ama kullanmıyorum

  YanıtlaSil
 5. O bağımlılık bende de var. Hatta kitap ve kırtasiye bağımlılığı da cabası. Tüm para bu üçlü üzerinde dönüyor hayatımda. Ama artık bir dur demenin vakti geldi de geçiyor. Hayatımı sadeleştirmek ya da mutlu olacağım şekilde yaşamak için adım atmaya başladım. İnşallah başarabilirim.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik