Kadınlar hayatının 8 yılını alışveriş yaparak harcıyor!

Ağustos 30, 2016


Bunu ben değil yapılan bir araştırmanın sonuçları söylüyor. Ortalama 63 yaşındaki bir kadın, hayatının ortalama 25184 saat 53 dakikasını alışveriş yaparak geçiriyor. Tabi bu süreye harcanan parayı dahil etmemişler. Ama 'zaman' paradan daha değerli olduğu için (çünkü asla telafisi yok) 8 yıllık bir kayıp ciddi bir rakam. 

Yine 3000 kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bir kadın senede ortalama 301 defa alışveriş turuna çıkıyor. Bir sene boyunca yapmak isteyipte sürekli zaman bulamamaktan yakındığımız şeyleri düşününce aslında 301 defa yapılan alışveriş turu hiçte küçümsenecek bir rakam değil. Deneyimler yerine alışveriş için harcanan bunca zaman ne büyük bir kayıp..

Bence şimdi şapkamızı önümüze koyup düşünelim. Hiç bir şey için geç değil. Zaten sahip olmamız gerekenden fazla eşya ve kıyafete sahibiz. Bir süre satın almamaya başladığınızda bu otomatik bir refleks haline geliyor. Emin olun. Ben denedim. Hala da tecrübe etmeye devam ediyorum. Kısıtlayıcı değil aksine özgürleştirici bir hayat yaşamak ve zamanınızı gerçekten size değer katacak deneyimler için harcamak, eşyanın kölesi olmamak için kendinize bir süre belirleyin ve bu süre boyunca hiç bir şey satın almayın. (Gıda, temizlik, seyahat vb zaruri ihtiyaçlar hariç) Mesela 1 hafta ile başlayın. Bunu başardıktan sonra 1 aylık bir süreyle devam edebilirsiniz. Sonuçları ve deneyimlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. 

Sadelikle kalın..

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

2 yorum

  1. Sadeleşmeye karar verdiğimden bu yana evin mutfak alışverişi dışında birşey aldığımı söyleyemem..Daha önceleri alışveriş poşetleri ile eve gelip onları açmak bana zevk verirken,şimdi de evden poşetlerle(ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere) çıkmak en büyük zevkim..Önceden alışveriş merkezinde dolaşırken gördüğüm birçok şeye''çok güzel bunlar almalıyım''diye bakarken,şimdi sadece bakıp geçiyorum..İhtiyacım yoksa eğer hiçbir anlam ifade etmiyor bana..Alışverişsiz hayat oh ne rahat..

    YanıtlaSil
  2. Evimin gıda ve zaruri ihtiyaçları ile, hizmet alımları haricinde tüm alışverişi kestim. Hem madden hem de manen hafiflemeye başladım. Şükürler olsun.

    YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik