Her sabah aç karnına bir bardak limonlu su!

Ağustos 10, 2016


Sade sağlık adında bir etiket açtım. Sağlıklı ve doğal beslenme adına neler yapmaya çalıştığımı bu etiket altında paylaşmaya çalışacağım. Hadi o zaman ilk temel kuraldan başlayalım.

Her sabah uyanınca bir büyük bardak limonlu, oda sıcaklığında su içmek!

Aslında çok bilindik, çoğumuzun duyduğu, bir zamanlar yapmayı denemiş bile olabileceği bir şeyden bahsediyorum. Ama faydaları o kadar fazla ki burada olması gerektiğini düşündüm. 

Her sabah uyandığımda, henüz hiç bir şey yemeden bir büyük bardak oda sıcaklığında (ya da ılık) suyun içine taze sıkılmış limon suyu ekleyerek içiyorum. Hazırlamak en fazla 2-3 dakikamı alıyor. Bana o kadar iyi geliyor ki sabah uyandığımda hemen kendine kahve hazırlayan birisiydim. Artık limonlu suyumu içmeden güne başlayamıyorum.  

Limonlu su sindirim sistemini uyaran ve güne daha zinde başlamamızı sağlıyan oldukça pratik bir yöntem. Peki başka ne gibi faydaları var?

Düzeli olarak limonlu su içmeye devam ederseniz toksinlerden arınırsınız, bağışıklık sisteminiz güçlenir (1 adet limonun suyu, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %30'unu tek başına karşılıyor), vücudunuz alkali olur (limon asidik olmasına rağmen vücuda girince alkali olur), cildiniz güzelleşir ve en önemlisi kilo vermenizde yardımcıdır. Kilo verme kısmı şöyle gerçekleşiyormuş(ben de yeni öğrendim); limonun içerisindeki çözünebilir bir lif olan pektin var ve bu uzun süreli tokluk sağlayarak çok çabuk acıkmamızı önlüyor. Hatta limonlu su kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitlerin de giderilmesine yardımcı oluyor.

Bu kadar faydası olan limonlu suya bir şans vermeye ve yarın sabah başlamaya ne dersiniz?

Sadelikle kalın..

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

0 yorum

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik