Borçlardan kurtulmak için ne yapmalı?

Ağustos 10, 2016

geçim sıkıntısı

Eğer finansal olarak özgürseniz, ve hiç borcunuz yoksa lütfen bu yazıyı borçlarından kurtulmaya çalışan bir dostunuza iletin. Eğer uzun süredir borçlarınızla mücadele ediyorsanız ya da borçsuz bir hayat hayal ediyorsanız umuyorum bu paylaşım sizin de paraya olan bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olur. 

Hayatımız seçimlerden ibaret ve sadece bir kaç farklı seçim yaparak, bazı değişikliklerle kontrolü elinize almanız ve finansal özgürlüğünüze kavuşarak sade bir hayat sürmeniz mümkün. 

Borçsuz bir hayat mümkün mü?

1. Öncelikle şu konuda anlaşalım. Finansal özgürlük bir şeyleri satın alabilme ve sınırsız alışveriş yapma gücü değildir. Finansal özgürlük kazandığından daha azıyla yaşayabilmeyi öğrenebilme ve para biriktirme gücüne sahip olabilmek demektir. 

2. İşsiz bile kalsanız, sizi en az 6 ay kadar idare edecek bir acil durum birikiminiz mutlaka olmalı. Ve bunu yapabilmek için hemen şimdi kazandığınız paranın ya da maaşınızın en az 4'te 1'ini bir kenara atıp biriktirmeye başlamalısınız. 

3. Eğer çok fazla kredi kartınız varsa lütfen  borçlarını bitirip 1 tanesi dışında hepsini iptal ettirin. Geriye kalan kredi kartınızın limiti ise maaşınızın 3'te 2'sinden fazla olmamalı. Örneğin 3750 TL maaş alıyorsanız limitiniz en fazla 2500 TL olmalı. Bu başlangıç! Yeni limite alıştıktan sonra, en geç 3 ay içinde kartınızın limitini maaşınızın yarısı kadar tutara düşürün.  Emin olun o tutar size yetecek!

5. Eğer şimdi 80bin TL'ye sıfır bir araba satın alırsanız 3 yıl sonra siz borcunu bitirene kadar aracın değeri belki de 50-60 bin TL'ye düşecek. Kısaca araba kesinlikle bir yatırım aracı değildir. İhtiyacınızı karşılayacak nitelikte, makul bir araç tercih edin. 

6. Paranızı nasıl yönettiğiniz insanlara ve size kendiniz hakkında çok şey söyler. Öncelikleriniz, hedefleriniz, tutkularınız ve hatta korkularınız ile paraya karşı yaklaşımınız arasında ciddi bir ilişki vardır. Sık sık bu ilişkiyi sorgulayın. 

Neden sürekli kazandığınızdan fazlasını harcama eğilimindesiniz? Geçmişten gelen korkularınız mı var? Para sizin için bir prestij mi? Sabancı ya da Koç aileleri kadar varlıklı olmadığınız halde olduğunuzdan daha zengin görünmeye çalışmak ama bir yandan da gizli gizli borç ödemeye çalışmak size kendinizi kötü hissettirmiyor mu? Tüm bu duygularla yüzleşin. 

Benim ise parayla olan ilişkimi sorgulamam uzun sürdü ama sonunda kabullendim. Geçmişten intikam almak! Evet benim sorunum buydu ki bu bence oldukça hastalıklı bir duygu.. Maddi olarak çok rahat bir dönemden sonra, sıkıntı çektiğim 5 yıllık uzun bir sürecin acısını parayı yara bandı yaparak gideriyordum. Fiyatına bakmadan bir ürünü satın aldığım an, geçmişten gelen o ince sızıyı bastırdığımı sanıp, bir zamanlar satın alamadığım her şeye sahip olabilme arzusunu içimden bir türlü atamıyordum. Ama zor da olsa kabullendim. Ne yaşandıysa yaşanmıştı ve bitmişti. Artık kendi kendine yetebilen bir kadındım. O dönemdeki maddi sorunların kaynağı ben değildim. Ama geçmişten intikam aldığımı sanıp hunharca harcama yaparken asıl intikam aldığım ve geleceğini etkilediğim tek kişi bendim! 

Kısaca siz de alışveriş yaparken kendinizi sürekli sorgulayın ve sorununuzun kaynağına inin. Paranın size hissettirdiği o duyguyu bulun ve düzeltin. 

7. Lütfen borçlarınızı ödeyene kadar asla yeni bir borca girmeyin. Örneğin ev kredisi ödüyorsanız krediyle yeni bir ev ya da araba satın almak için var olan borcun bitmesini bekleyin. Ama şunu da unutmayın. İhtiyacınız olduğu anda nakit paraya sahip olabilmek en önemli yatırımdır. Ama o ikinci evi ya da arabanızı satıp paraya çevirmeniz aylar sürebilir. Lütfen bu mantığı iyi değerlendirin. 

8. Var olan tüm borçlarınızı bir excel tablosunda listeleyin ve bir borç bitirme planı yapın. Bu listeye diğer sabit giderlerinizi ve aylık net gelirinizi de eklemeyi unutmayın. Borç yiğidin kamçısı değildir! Borç omuzlarınızdaki bir yüktür! O yükten kurtulmak için var olan finansal durumunuz hakkında net bir resme ihtiyacınız var. 

9. Harcama yapmaya HAYIR demeyi öğrenin. Hatta en küçük şeyler için bile. Sadece gerçek ihtiyaçlarınızı karşılayın, alışveriş dürtülerinizi engelleyin. 

10. Harcama alışkanlıklarınız ve borçlarınızla ilgili her türlü suçluluk ve hayal kırıklığından kurtulun! Bu kolay olmayacaktır. Özellikle her ay kredi kartınızın sadece minimum ödeme tutarını ödüyorsanız ya da borçlu olduğunuz yerler sürekli sizi arıyorsa.. Ama bunu kendiniz için yapın! Sadece şunu düşünün.. O borcu kötü niyetle yapmadınız. Sadece herkes ne yapıyorsa siz de onu yaptınız. Çoğu insanın çılgın limitlere sahip birden fazla kredi kartı vardı, dolayısıyla senin de.. Çünkü sistem böyle işliyordu. Şimdi ise farklı ve garip olmaya karar verip silkelenme zamanı. Sizi kötü para harcama alışkanlıklarına iten sebeplerden kurtulup yeni bakış açınızla, yeni hayatınıza başlayabilirsiniz. Hiç bir şey için geç değil!

11. İhtiyacınız olmayan, kullanmadığınız her şeyi satın. İkinci el ürünler artık ülkemizde de popüler olmaya başladı. Satmak istediğiniz şey bir elbise ya da çanta bile olabilir (modacruz, sahibinden.com, letgo vb siteleri tavsiye edebilirim) Bu şekilde hem bir miktar para kazanmış olursunuz, hem de hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulursunuz. 

Borçsuz, sade ve daha basit bir hayat yaşamaya karar verdiğim dönemde, bir miktar borcum olmasına rağmen, kendimi iyi hissetmeye başladım. Çünkü bir karar vermiştim ve o kararın verdiği rahatlık, geçmişteki hatalarımı kabullenebilmek bana kendimi hiç olmadığım kadar güçlü hissettirmişti. Ve şimdi daha anlıyorum. Sade bir hayat tercihim şimdiye kadar aldığım en iyi kararlardan birisi!

Peki ya siz borçsuz ve daha sade bir hayata sahip olabilmek için neler yapıyorsunuz? Yorumlarınızı okumayı çok seviyorum ve bu konuda hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim. 

Sadelik özgürlüktür. Sadelikle kalın...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

8 yorum

 1. Kredi kartını sadece internetten alışveriş yaparken kullanıyorum, onun haricindeki tüm harcamalarımda direkt peşin para ya da maaş kartımı kullanıyorum. Kredi kartı limitimde maaşımın 1/3'ü oranında. Alışveriş esnasında da sepete attığım şeyleri kasaya gelmeden tekrar gözden geçiriyorum ve hala istediklerim varsa o zaman alıyorum.
  Patikia

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasınız👍🏼İşte bu❤️

   Sil
 2. merhaba :) en sevdiğim özelliğim kendime koyduğum aylık limiti geçmemem tek kredi kartım var ve tüm ihtiyaçlarım için kendime ayırdığım limitim var onun dışına çıkmamak için -acil de olsa ki hiçbir alışveriş gerçekten acil değildir bence isteğimi erteleyip yerine başka çözümler buluyorum kozmetikte indirimi takip edip uygun fiyatlılardan stok yaparım böylece aylarca ürün almıyorum. ve 2.el ürün satan internet sitelerinden ben de satış yapıyorum zamanında internetten aldığım bana olmayan ama atmaya kıyamadığım mis gibi ürünler sattım, devam da ediyorum. yerine yenilerini eklememek kaydıyla ;)
  sevgiler :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hale'cim bu konudaki tutumuna bayıldım, doğru yolda ilerliyorsun. Gelecekte bunun çok faydasını göreceğine inanıyorum. Genç yaşında bu farkındalığa eriştiğin için gönülden tebrik ederim❤️

   Sil
 3. Selamlar, ben de 2 yıl öncesinde sistemin içinde, 3-4 tane kredi kartı olan ama maaşı yattıktan kısa bir süre sonra nakit parası neredeyse kalmayan biriydim. Borç borcu çekiyor ve prikolojik olarak da yükü çok ağır. Şimdi 1 tane kredi kartım var. Çok ama çok nadir kullanıyorum. En fazla harcama yaptığım kalemlerden biri dışarıda yemek yemekti. Sürekli eş dost arkadaş buluşmaları yapar, menüden fiyatına bakmadan sipariş verirdim. Sağlıklı beslenmeyle ve sade yaşamla ilgili farkındalığım artmaya başlayınca görüştüğüm insanların sayısı azaldı. Bana iyi gelen, gerçekten sevdiğin ve muhabbet edebildiğim insanlarla görüşür oldum. Dışarının gürültüsünden kaçmak için artık çoğu zaman ev buluşmaları yapıyoruz. Hem sağlıklı besleniyorum, hem gerçekten muhabbet edebiliyoruz hem de saçma sapan mekanlara harcadığım çuvalla parayı çarçur etmemiş oluyorum. Gerçekten bütçe konusunda ciddi bir fark yarattı bende! Yazınız yine harika olmuş ayrıca. Emeğinize sağlık. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasınız🙏🏼Benim de en sevdiğim evde yapılan dost sohbetleri, uzun yemekler, muhabbet.. hem ne yediğimizi biliyoruz, hem de doyasıya, rahat biçimde vakit geçiriyoruz❤️

   Sil
 4. Merhaba,
  Bende son iki senedir kredi kartı kullanmıyorum ve maaş kartımın artı limitini yedekte tutuyorum,geçtiğimiz beş ay boyunca sadece ihtiyacım olan ürünleri aldım ve kıyafet,kozmetik mağazalarının indirim mesajlarını iptal ettim :).Sade hayatın hafifliğine adım atmak çok mutlu edici.Amacım artı paramı dahada kısıtlayıp artık para biriktirebiliyor olmak. yazılarnız çok ilham verici:) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Eminim bu kararlarınızın finansal anlamda ve sadeleşme sürecinde çok faydasını görmüşsünüzdür🙏🏼Gönülden tebrikler❤️

   Sil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik