Bazı insanlar neden her gün aynı kıyafetleri giyiyor?

Ağustos 22, 2016

Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Albert Einstein, Barack Obama ve Micheal Kors gibi ünlülerin ve başarılı insanların ortak noktası nedir diye sorsam cevabınız ne olurdu?

Cevap aslında çok basit. Tüm bu ünlü simaların artık stil imzası haline gelmiş, aynı parçalardan oluşan bir giyim tarzı var. Örneğin Mark Zuckerberg sürekli gri tonlarda tişörtler ve kapşonlu sweatshirtler giyiyor. Bunun sebebini ise ''her sabah ne giyeceğimi düşünmekten daha önemli işlerim var'' olarak açıklıyor. Michael Kors'un imza tarzı ise siyah ceket ve siyah tişörtler. Barack Obama'nın dolabı sadece gri ve lacivert takım elbiselerden oluşuyor. Steve Jobs'un sürekli ne giydiği ise gözlerinizi kapattığınız anda aklınıza gelecektir çünkü artık zihnimize iyice kazındı. Bizim ülkemizden de sanırım siyahların adamı Cem Yılmaz'ı örnek verebiliriz. 

Asıl soru şu. Bu insanların hepsi dilediği kıyafeti alabilme gücüne sahip. Peki neden bunca varlığın içinde neden daha sade ve basit giyinmeyi tercih ediyorlar?

Daha da önemlisi bunu kendiniz için yapmayı düşünür müydünüz? Yani sürekli aynı şeyleri giymeyi? 

Belki de bunu düşünmek isteyebilirsin. İşte sebepleri.


Basit
Basit olmak genellikle dahicedir. Karmaşıklık ise baş döndürücüdür. Zaten çoğumuz dolabımızdaki kıyafetlerin sadece %80'nini giyiyoruz. Hep aynı şeyleri giymeyi üniforma giyiyormuş gibi kısıtlanmış olmak yerine daha benzersiz ve akılda kalıcı giyinme olarak düşünebilirsiniz. İmza tarzınız yalnızca size aittir ve istediğiniz gibi monoton ya da benzersiz olabilir. Zaten giymekten hoşlandığınız kıyafetler mutlaka vardır. Deneme yanılma yöntemiyle sizde renk ve modelde karar verip en azından haftanın bazı günleri bunu uygulayabilirsiniz. 

Lisedeyken üniforma giymekten nefret ettiğiniz günleri hatırlayın. Ama aynı zamanda o üniformanın her sabah sizi kıyafet seçme derdinden kurtararak hayatınızı nasıl basitleştirip kolaylaştırdığını da unutmayın. 


Karar verme derdinden kurtulma!
Günlük hayatımızda her zamankinden çok daha fazla seçim yapmamız gereken bir dönemde yaşıyoruz. Ve tüm bu tercihler, karar verme süreci zaten yeterince oyalayıcı ve yorucu olabiliyor. Bir de bunların üstüne her sabah (duşta bile) o gün ne giyeceğinizi düşünerek geçirmeye devam etmek yerine sıfır karar verme mekanizmasıyla güne başlamak özgürleştirici ve hafifletici bir deneyim olabilir. Sadece ufak bir matematik yap
Kimse sadece bir tane tişörtün ya da pantolonun/eteğin olması gerektiğini söylemiyor. Bu tabi ki saçma olurdu. Bunun yerine bir kaç parça aynı tarz ve renklerde kombinleyebileceğin parça yeterli olabilir, ve sana zaman kazandırır. 

Para tasarrufu
Her gün ne giyeceğini ve tarzını biliyor olmak o ürünler indirimdeyken satın almanı, ve para tasarrufu yapmanı sağlayabilir. Ayrıca gereksiz, hiç tarzın olmayan ürünleri sırf indirimde diye alma derdinden de kurtulmuş olursun. 

Benim en sevdiğim giyim tarzı beyaz gömlek ya da beyaz tişort, jean pantolondan ibaret. Yaz aylarında ise elbise giymeyi seviyorum. Buradan hareketle ayni tarz giyim aslında çokta zor olmasa gerek diye düşünmeden edemiyorum. Siz ne dersiniz?

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

0 yorum

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik