Organik Yumurta ya da Gerçek Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

Temmuz 06, 2016

Yumurta en sevdiğim besinlerden birisi. Her sabah 1 tane yerim. 9 tavuğumuz 1 horozumuz var. Gün boyu serbest bir şekilde bahçede dolanıp tavuk olmanın tadını çıkarıyorlar. Onlara yapay hiç bir gıda vermiyoruz. Böceklerle, solucanlarla ve ilaçlanmamış doğal otlarla, yeşilliklerle, ağaçlardan düşen meyveleri yiyerek ve ek besin olarakta bildiğimiz yerlerden aldığımız mısır kırması, arpa vb hububat ile besleniyorlar. Haliyle yumurtanın tadı ve pişerken ortaya çıkan kokusu ciddi farkediliyor. Kısaca besin değeri yüksek-gerçek organik yumurta yemenin tadına varabilen şanslı azınlıkta sayıyorum kendimi. 

Tabi bu hep böyle değildi. Yıllarca makine haline getirilmiş zavallı tavukların, üst üste istiflenmiş yerlerde, bazen hiç güneş ışığı bile görmeden suni yemlerle beslenmesi sonucu ortaya çıkan yumurta benzeri şeylerle kendimi avuttum. Köy yumurtası ya da organik yumurta diye satılan yumurtaları da denedim ama çoğu inandırıcılık anlamında beni tatmin etmedi. Zira artık köylüler bile işin kolayına kaçıp tavuklarını yapay yemlerle besleyebiliyor. 

Peki Organik Yumurta / Köy Yumurtası nasıl anlaşılır?

- Bir kere köy yumurtalarının kabuklarının hepsi aynı renk ve aynı boyutta olmaz. Mutlaka görsel olarak farklı olurlar zira tavuklar serbest dolaşıyorsa farklı gıdalarla beslenmiş olmaları gerekiyor. Bu da yumurtanın dış görünümüne yansıyor.

- Ama tabi sadece dış kabuğu bile yeterli bir kriter olmayabilir. Organik yumurtaların sarı rengi diğer standart yumurtalara göre daha soluktur. Maalesef suni yemlerin içine katılan katkı ve boya maddeleri nedeniyle standart market yumurtalarının sarı rengi daha koyu olmaktadır. 

- Ve son olarak kendi gözlemlerime dayanarak organik yumurtaların diğer market yumurtalarına göre boyutunun ve içindeki sarısının daha küçük olduğunu söyleyebilirim. 

Güvendiğiniz ve bildiğiniz yerden almak önemli

Aslında ne kadar tarif edersem edeyim, tavukların nasıl ve ne çeşit yemlerle beslendiğini gözünüzle gördüğünüz, güvendiğiniz yerlerden satın almak en doğru seçim olabilir. Doğal görünsün diye kabuğuna saman yapıştırılmış, kirli görünsün diye bir şeyler sürülmüş her yumurta organik değil maalesef. 

Yumurta besin değeri çok yüksek bir gıda. Organik yumurta diye satılan yumurtalara verilen iki katı ücreti de düşününce bence bu konu peşine düşülmeye ve araştırılmaya değer.

Sevgiyle ve sadelikle kalın..

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

4 yorum

 1. organik yumurtanın büyük bir balon olduğunu düşünüyorum. şahsi kanaatim tadının da çok kötü olduğu yönünde. serbest gezen tavuğun yumurtası ise apayrı bir lezzet. ben yumurtalarımı arkadaşımın çiftliğinden alıyorum, o nedenle güvenim tam: bana göre onu diğer yumurtalardan ayıran en önemli özellik beyaz spiralinin ve siyah noktasının olması. böyle bir yumurta buluyorsanız, neden bahsettiğimi anlayacaksınız. umarım bu ipucu gerçek yumurtayı arayanların işine yarar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim eşim tavuk hastası 21 tavugumuz var birnkacta horoz onlar çoğu tavuğun civcivlikleride elimde evde gecti yavrucaklar olmesin diye. Sozum su ki o siyah nkktalardan nefret ediyorum ve ayırıyorum evet kesinlikle bakkaldan alınan yumurta larda o yok

   Sil
 2. Annemler de yaz döneminde bahcelerinde tavuk besliyorlar ve benim bu yumurta ile market yumurtası arasında gördüğüm bariz farklardan biri de organik yumurta haslandiktan sonra daha zor soyuluyor..

  YanıtlaSil
 3. Benim anne ve babam da bahar-yaz sezonunda bahçelerinde tavuk besliyorlar.Benim bu yumurta ile market yumurtası arasında gördüğüm farklardan biri de organik yumurtanın haslandiktan sonra daha zor soyuluyor olması ..

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik