Minimalist Hayat Tarzı ile Yaşamınızda Değişecek 10 şey!

Temmuz 10, 2016


Gün içinde bizi sürekli tüketime, bir şeyleri satın almaya ikna etmeye çalışan pek çok reklama maruz kalıyoruz. Bu reklamların bazıları 'yeni' ya da 'daha pahalı' bir ürünün daha iyi olduğunu alt mesajlarıyla vurgularken artık pek çok ürünün işlevi yerine 'şık' ya da 'trend' olması ön plana çıkıyor. Tüketime ihtiyaçlardan ziyade bilinç altına telkin edilen istekler yön veriyor.

Peki gerçekten merak ediyorum. Biraz geri çekilip sahip olduğunuz her şeye baktığınızda GERÇEKTEN hepsine ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir misiniz? Ya da sahip olduğunuz her şey hayatınıza bir değer ya da anlam katıyor mu? Mesela geçen gün çok beğenip aldığınız ayakkabı olmadan da hayat devam edebilir miydi? O olmadan nasıl hissederdin? İyi mi kötü mi? Bence gayette iyi hissederdin.

İşte tam bu noktada çok sevdiğim bir sözü paylaşmak istiyorum.

''Biriken, satın alınan eşyalarla mutlu olmaya çalışmak, vücudunun her yerine sandviç bantlayarak açlığı gidermeye çalışmak gibidir'' 
- George Carlin

Peki ya minimalism hayatınızı nasıl iyileştirebilir?

1. Daha fazla finansal özgürlük
Daha az eşya daha az borç ve dolayısıyla daha fazla para demektir. Sadece hayatınıza farklı bir perspektiften bakmaya başlamanız gerçek ihtiyaçlarınızı daha net algılamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede borçlarınızdan kurtulabilir ve finansal özgürlüğe kavuşabilirsiniz. 

2. Daha az stres
Daha az eşyaya sahip olmak demek daha az şey hakkında endişe duymak demektir. Sade bir evin temizlenmesi, bakımı kolaydır. Daha az eşyanız varsa tatile giderken bile yanınıza alacağınız eşyalar bellidir. Dolayısıyla ne kadar az eşya, o kadar az stres.

3. Çevre için çok daha iyi
Daha az eşya, daha az çöp demektir. Ne kadar fazla eşyamız varsa, çöpe gidecek malzeme sayısı da artar. Dolayısı ile çevreye verdiğimiz zararda... Bu kadar basit bir matematik aslında.

4. Daha verimli olmak için daha fazla zaman
Dikkatinizi dağıtan ve boşuna zamanınızı çalan unsurları elediğinizde ailenize, arkadaşlarınıza ya da hobilerinize ayıracak yeterli zamana sahip olacaksınız. Ve tüm bu deneyimler hayatınızı alışveriş merkezinde geçireceğiniz bir alışveriş seansından daha çok zenginleştirecek ve güzelleştirecektir. 

5. Örnek oluşturacaksınız
Sevdiğiniz insanlara ilham vereceksiniz. Belki de zor durumda olan bir yakınınız sizden aldığı ilham ve destekle tüketim alışkanlıklarını değiştirip borçlarından ve diğer fazlalıklardan kurtulacak. Dahası çocuklarınız var ise onlara da örnek olacaksınız. 

6. Daha küçük bir evde yaşama becerisine sahip olacaksınız
Evler büyüdükçe içlerine sığmamaya başladık. Bir ev ne kadar büyükse her odası eşya ile doldu taştı. Sanki bir mecburiyetmiş gibi.. Halbuki daha az eşyaya sahip olmak, size daha ufak, daha hesaplı bir evde yaşama imkanı ve becerisi sağlayacak.  

7. Sizi aşağıya çeken, sırtınıza yük olan şeylerden kurtulacaksınız
Her eşya insanda bir aidiyet hissi yaratıyor. Zamanla her şeye tutunup bağlanıyoruz. Bu bir gerçek. Ve bu bağımlılıklar zamanla ruhumuzda bizim bile farkedemediğimiz ciddi ağırlıklara sebep oluyor. Sonra onlardan kurtulamıyoruz, ayrılmak istemiyoruz. Daha az eşya ise daha az bağımlılık ve ruhsal yük demek. 

8. Kendinizi başkaları ile kıyaslamaktan kurtulacak, özgürleşeceksiniz
İşte burası en sevdiğim kısım! Bir başkasını etkilemek, kendinizi başkalarıyla kıyaslamak cidden yorucu ve nafile bir çabadır. Ve bu çaba uğruna hem maddi hem de manevi olarak yıpranırsınız. Minimalist hayat tarzı sizi bu kısır döngüden kurtarıyor. Kendinizi kimse ile kıyaslama ihtiyacı hissetmiyorsunuz çünkü sahip olduklarınız sadece ihtiyacınız olan şeyler.. Çünkü hayat insanlara karşı bir gösteri yarışı yeri değil. 

9. Geçmişi geride bırakabilmeyi öğreneceksiniz
Geçmiş geçmiştir. İyi ya da kötü.. Bize geçmişi hatırlatan objelere artık ihtiyacımız yok. Çünkü hiç bir obje yaşanan anıları geri getirme gücüne sahip değil. Sadece hatırlatır ve hatırlatması bile çoğu zaman dikkat dağınıklığına yol açar. Minimalism ile birlikte bu objeleri hayatımızdan çıkararak geçmişin hatırlatıcı bağlarından kurtulacaksınız. Birazda bugünde yaşamayı öğrenmeye ne dersiniz? 

10. Daha mutlu olacaksınız
Yukarıda saydığım noktaların faydalarını görmeye başladığınızda mutlu olacağınıza dair söz veriyorum.

Jim Carrey'nin çok sevdiğim bir sözü var:

“I wish everyone could get rich and famous and have everything they ever dreamed of so that they can see that it’s not the answer.

Dilerim herkes bir gün zengin ve ünlü olur ve hayalini kurduğu her şeye kavuşur, böylece aranılan esas cevabın bu olmadığını anlar.”

Sevgiyle ve sadelikle kalın.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

1 yorum

  1. Kesinlikle son yillar da hissettiklerim, kendimi kontrol ettikce uyguladigim sey minimalistlik... Insan sorguladikca daha da farkindaliga sahip oluyor, cok anlamsiz geliyor o etrafimizda donen bizi stres icinde bogan kalabalik. Insanin beyni de, evide, her anlamda ferah, rahat, huzurlu oluyor.. inan cok sevdim bu yazini, umarim bir cok insan okur, zira dunya bir tuketimin manyakligi icinde deliye donmus durumda, bazen nefes almak zor geliyor gibi bu delilikte...

    YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik