Minimalist bir hayat yaşamaya nereden başlamalı?

Temmuz 21, 2016

Karmaşık hayatınızdan bıktınız mı? Yaşamınızı sadeleştirmek ve kolaylaştırmak için mi bir çare mi arıyorsunuz? Sürekli hasta ve yorgun mu hissediyorsunuz? Her ay gelen kredi kartı ektresine bakarak pişmanlık mı yaşıyorsunuz? Tüm bu sorunların bir çözümü var: minimalist bir yaşam tarzı !
Eğer bu satırları okuyorsanız, siz de minimalist yaşam tarzını merak etmeye başladınız demektir. O zaman klübe hoşgeldiniz!

Sade yaşam tarzı ile aslında yolunda gidiyormuş gibi görünmesine rağmen beni oldukça yoran hayatımı nasıl düzene sokabilirim düşüncesiyle yaptığım araştırmalar, okumalar sonucu tanıştım. Ve bir daha asla geriye bakmadım. Çünkü başladıktan sonra hayatım gerçekten çok basit bir hale geldi. Ve artık basit bir hayat benim için daha mutlu bir hayat anlamına geliyor. Sadece ihtiyacım olan kadarını tüketiyorum. 

Eğer siz de başlamaya hazırsanız, sakın hemen evinizdeki herşeyi atmaya ya da 100 parça eşya ile yaşayan insanları örnek almaya başlamayın. Bu bir süreç. Öğrenme aşamasında bu pratik ve sürdürülebilir bir hamle olmaz. Hemen herşeyden bir anda kurtulmaya başlarsanız size keyif veren şeyleri anlamakta güçlük çekebilir ve minimal yaşam tarzından soğuyabilirsiniz. 

Yavaş yavaş başlayın. İlk önce evinizdeki bir odayı ya da bir çekmeceyi gözünüze kestirin. Minimal yaşam ile ilgili en sevdiğim özellik dağınıklığa yer vermemesi. Mesela benim ilk başladığım oda yatak odası ve kıyafetlerim oldu. Şu anda oldukça uzun süredir düzenli duruyor. Dağınık değil ve aradığımı rahatlıkla bulabiliyorum. Yatak odamda ve giysi dolabımda sadece kullandığım eşyalar ve giydiğim kıyafetler var. Son 2 aydır 1 tane mayo ve yatak örtüsü dışında hiç bir şey almadım. Ve son 6 aydır giymediğim her şeyden kurtuldum. Ve bu durum beni çok mutlu ediyor. Kontrolün ben de olduğunu bilmek bana kendimi iyi hissettiriyor.

Ayrıca minimal ve sade bir hayat tarzı sadece evinizdeki eşyalarla ilgili değil. Bu bir yaşam biçimi. Mesela kendinize bazı günler seçin ve internetten tamamen uzak durun. Telefonunuzu kapatın. E-maillerinizi ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyin. Ve o günü gerçekten sevdiğiniz bir şeyi yapmaya için ayırın.. Doğada yürüyüş, ailenizle ya da dostlarınızla zaman geçirme, kitap okuma, hobileriniz gibi.

Hayır demeyi öğrenin. Hayır, o ayakkabıya GERÇEKTEN ihtiyacınız yok. Hayır, canınız istemiyorsa o davete katılmanıza GERÇEKTEN gerek yok. Zaten yeterince yorucu olan hayatınıza ekstra yükler eklemeyin. Bir kaç hafta HAYIR demeyi deneyin. Sizin için en doğrusunu yine siz bilirsiniz. Nelere hayır demeniz gerektiğini zaten iç sesiniz size söylüyor olacak.

Keyifli anılar yaratın, yeni faturalar değil. Ama bunu yaparken kendinize zaman tanıyın. Bir anda olmaz. Yanlış yaparak öğrenin. Hiç sorun değil. 

Peki bugün sade hayatınıza nereden başlamak istersiniz? Mutfağınız? Yatak odanız? Kozmetik ürünler?

Sadelikle kalın..

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

3 yorum

 1. kıyafetlerime henüz dokunamadım ama kozmetikle işe başladım. kullanmadığım ,kullanamadığım, bana uymadığı halde sakladıklarımı ÇÖPE attım KURTULDUM :)
  kullandıklarımdan da şöyle "bir daha alınmayacaklar" listesi yaptım bitirip dolabımı daha da ferahlatacağım
  sevgiler..öpücükler.. :*

  YanıtlaSil
 2. Bende dolaplarımı ve evimi daha düzenli hale nasıl getirebilirim diye araştırırken, aslında olayın az eşya ve işte düzen bu olduğunu okudukça anladım. Ve ilk iş mutfağımdaki fazla tabak, bardak ve bir dolu saçma şeyi ayıklamakla başladı. Bir insanın 30 bardağa kesinlikle ihtiyacı yok. Hele hele misafir yemek takımı, günlük yemek takımı, misafir çatalı bıcağı ay yazarken bile bunaldım.
  Hepsinden kurtulmak üzereyim. Şİmdi bunları kullanacak kişilere verme çabasındayım:( burası biraz yorucu oluyor. Sonrasında kıyafetlerimi ayıkladım.İnanılmaz müthiş hissediyorum. Ve artık elime bir şey aldığımda buna ihtiyacım var mı diye soruyor ve cevabını zaten hayır olduğu için hemen geri bırakıyorum.:) Şimdilik bu şekilde başladım.

  YanıtlaSil
 3. Evin bir köşesinden başladım toparlanmaya... Çünkü biliyorum ki şunu da bunu da halledeyim moduna girersem darlanıp elime geçen herşeyi sorgu sualsiz atıvereceğim. İki hafta da ancak iki banyonun dolap ve rafları ile yatak odamı elden geçirdim. Gardrop hariç. Zira zaten uzun zamandır alışveriş yapmadığım için kıyafetlerimi deneyip, tadilat yapma fikrindeyim. Ağır mıyım? Evet. Bu bir problem mi? Hayır. Çünkü ağır ağır yapmama rağmen yaptıklarım zihinsel yükümü azaltmaya başladı bile.
  Sevgiyle,

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik