Japanese Minimalist Living /Japon Minimalist Yaşam

Temmuz 11, 2016

Japonların sade yaşam tarzına olan düşkünlüğü bilinen bir gerçek. Dolayısıyla minimalist yaşam tarzı Japonya'da hızla yayılan bir akım haline geldi. Özellikle orta yaş ve üzeri ailelerin tercihi olan minimalism sadece günlük hayata değil yaşam alanlarına da yansıyor. Bu hayatı seçen Japonların gelir düzeyi ortalamanın üzerinde. Yani maddi imkansızlıklar nedeniyle böyle bir seçim yaptıklarını düşünmek büyük yanılgı olur. Aksine gelirlerini eşyaya yatırmak yerine seyahatler, hobiler vb gibi kendilerine değer katan, keyif veren yatırımlara yöneltiyorlar. 

Aslına bakarsanız bu akımın arkasında basit bir psikolojik faktör ve düşünce tarzı var. Gereksiz eşyalar için ne kadar az zaman ve para harcarsanız, evinize daha fazla düzen hakim olacaktır. Dolayısıyla etrafınızda ne kadar az dikkat dağıtıcı unsur olursa, düşünceleriniz ve hayatınız da o denli düzene girer ve gerçekten size keyif veren şeyleri algılamanız kolaylaşır. Hayat daha zevkli hale gelir. 

Minimalism'in Japon ev dekorasyonuna yansımalarını anlamak için aşağıdaki fotoğraflara bakmak yeterli aslında. Her şeyden olması gerektiği kadar var. 1 tane kaşık ve çatal. Yer yatakları. Bir tane masa ve sandalye. Bir kaç parça kıyafet. 

Şimdi bir de kendi evlerimize bakalım ve düşünelim. Her şeyden olması gerektiği kadar mı var yoksa yaşam alanlarımız minik bir mağaza açmaya yetecek kadar çok eşya ile mi dolu? 

Sadelikle kalın..


REUTERS/Thomas Peter

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

0 yorum

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik