Günde iki öğün yemek sağlıklı mı?

Temmuz 08, 2016

zayıflamak

Günde kaç öğün yemek sağlıklı? 

Modern diyetler bize 3 ana öğün ve 3 ara öğün yememizi tavsiye ederken, İbn-i Sina, ‘İki öğün sağlıktır, üçüncü öğün hastalıktır’ diyor. 

Sade hayat tarzını benimsemeye başladığımdan beri uyguladığım beslenme tarzı günde 2 öğün yemek üzerine kurulu. Kahvaltımı genelde 10-11 saatlerinde yapıyorum. Gün içinde yeşil çay, sade kahve ve bol su tüketiyorum. Akşam yemeğini ise en geç 6-7 saatlerinde yemeye çalışıyorum. 

İtiraf etmeliyim ki ilk başlarda zorlandım. Çok acıktığımı hissedip ufak şeyler atıştırdığım oldu. Öyle anlarda bol sıvı aldım. Ama pes etmedim. Artık o açlık hissinden eser yok. Aksine gün içinde kendimi çok zinde hissediyorum. Bir de öğle yemeği yedikten sonra bastıran ağırlık ve uyuma hissinden eser kalmadı. 

Şimdi düşünüyorum da günde 3 öğün yemek tamamen öğretilmiş, tüketime yönelik bir alışkanlıkmış. Günümüz yaşam şartları ve çalışma saatleri bizi kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğine programlamış. Halbuki günde 3 öğün yemek biyolojik bir gereklilik değil. Güçlü bir kahvaltı ve hafif bir akşam yemeği zaten vücudun ihtiyacı olan enerji ve besini sağlamaya yetiyor. 

Fazla ve sık yemek vücuda yağ yakması için süre vermiyor. Bu da zamanla kilo alımına yol açıyor. Ki bence günümüzde yaşanan obezite sorununun en önemli nedenlerinden birisi, gün içinde çok sık yeme alışkanlığının empoze edilmesi sonucu ortaya çıkan yorucu beslenme düzeni. 

Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız. Çok ağır bir işte çalışmadığınız sürece iki öğün yemenin bedeninize ne kadar iyi geldiğini farkettiğinizde zaten eski düzeninize geri dönmek istemeyeceksiniz. Bu da aslında hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulma ve sadeleşme için bir adım. Fazla yemek tıpkı fazla eşya, fazla insan gibi vücudunuza, zihninize fazlalıktır. Sizi ve bedeninizi gereksiz yere yorar. 

Yarın iki öğün yemek yemeyi denemek ister misiniz? 

3 gün bırakmadan devam ederseniz 4. günden sonra rahat edeceksiniz. 

Sonuçları bana yazmayı unutmayın.
Sadelikle kalın...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

6 yorum

 1. merhaba :)
  çalışma koşullarında uygulayamadığım bir yöntem ama bu 9 günlük tatilde uyguladım
  kahvaltı geç yapılınca 11 gibi öğle yemeğini meyve ile geçiştirip akşam yemeğini 6 gibi yedim
  ama akşam 8 gibi biraz dondurma ve tatlı yemiş olabilirim :) net hatırlayamıyorum :)
  sonuç olarak çalışırken erken kalktığımızdan ve poğaça ritüeline takıldığımızdan kahvaltıyı mecburen erken yapıyoruz
  e zorunlu öğle yemeği saatinde kurulmuş pilli oyuncaklar gibi bol un katkılı şirket yemeklerini tıkınıyoruz
  şirkette 5 çayı da yapılmadan çıkılmıyor tabi
  bir de eve gelip akşam yemeği yiyoruz.
  ohhh mis gibi kalori mis gibi kilolar :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hale, maalesef günümüzde günde 3 öğün yemek gayet normal karşılanan bir durum haline geldi. Ancak bu biyolojik bir gereklilik değil. Aksine günde 3 öğün yemek tüketimi bedeni zorlayan, yoran, yenilenmesine, dinlenmesine izin vermeyen bir beslenme düzeni. İş hayatında çalışma saatleri bile günde 3 öğün yemeğe göre programlı olunca haliyle kısır döngüden kurtulmak zor oluyor. Sevgiler.

   Sil
 2. merhaba biz bunu yıllardır uyguluyoruz ailecek zayıfız aynen saat 10-11 de kahvaltı arada meyva sebze ile atıştırmalar akşam yemeğı 18de biter fazla öğün gereksiz yeterli ögün önemli olan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ferda, ailecek çok şanslınız o zaman. Hem kilonuzu koruyorsunuz hem de bedeninize iyi bakıyorsunuz. Ne mutlu size! Benim bu beslenme düzenine geçişim yeni olmasına rağmen çok olumlu yönlerini {daha fazla enerji, kilo kaybı, daha az uykulu hissetme vb} hissetmeye başladım bile. Sevgiler..

   Sil
 3. Merhaba,

  Ben yaklaşık 2 haftadır bunu uyguluyorum. Çalışan birisi olmama rağmen sabah saat 7:00 de kuvvetli bir şekilde kahvaltımı yapıyorum ve eskiden öğle yemeği olarak ofise getirdiğim yemeğimi saat 17:00 de akşam yemeği olarak yiyorum. Gün boyunca hiç bir açlık hissetmediğim gibi daha da dinç hissediyorum. Eğer canım çok fazla bir şeyler atıştırmak isterse çok nadir olarak 2-3 adet kuru kayısı, 1-2 adet hurma gibi şeyler yiyorum. Ama ne kadar doğru/yanış bilmiyorum.

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik