Ekşi mayalı ekmeğin faydaları & Klasik bir kahvaltı örneği

Temmuz 12, 2016

Daha önce şu yazımda bahsetmiştim. Artık günde iki öğün besleniyorum. Kahvaltımı genelde 10-11 saatlerinde yapıyorum. Klasik bir kahvaltı öğününde olmazsa olmazım yumurta ve ekşi mayalı köy ekmeği. Yanında da yaseminli yeşil çay içiyorum. Mesela bu sabah canım patates çekti. Haşlanmış patatesi baharatladım ve üzerine biraz zeytinyağı gezdirdim. 

Fotoğrafta gördüğünüz her şey bahçemizden. Zeytini dahi hazır almıyorum. Sadece peyniri ve ekmeği ben yapmadım. Bir gün inek besleme hayalimi de gerçekleştirirsem o da olur belki, kimbilir..

Bu öğün beni akşam saatlerine kadar idare ediyor. Gün içinde de bol bol su, kahve ve yeşil çay tüketiyorum. 

Asıl bahsetmek istediğim sade hayat keşiflerimden biri olan ekşi mayalı köy ekmeği. Bu ekmeği evde de yapabilirim aslında ama güvendiğimiz bir yerden aldığımız için o zahmete girmiyorum. 

Ekşi mayalı köy ekmeği ile ekmeğe olan yaklaşımım değişti diyebilirim. Geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan bu ekmeğin klasik mayalı ekmeklere göre faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Lezzeti ise bence nefis! Her sabah 1 dilim yemeye dikkat ediyorum. Beni gün boyu tok tutan en önemli besinin kahvaltıda yediğim yumurta ve ekşi mayalı ekmek olduğunu düşünüyorum.

Aşağıdaki bilgileri şu linkten alıntı yaptım. Faydalarını okuduktan sonra lütfen bir kere olsun ekşi mayalı ekmek yemeyi deneyin. Farkı hem bedeninizde hem de lezzeti ile hissedince bir daha klasik mayalı ekmeklere dönmek istemeyeceksiniz.

Sadelikle kalın...

Ekşi maya ve Hazır yaş/kuru maya farkları 
Bu doğal kabartıcı insanoğlu tarafından 5000 yıldır kullanılırken, hazır yaş veya kuru mayalar sadece 100 yıldır kullanılmakta. Hazır mayalarda genellikle tek bir kuvvetli mantar kullanılır. Bu güçlü mantar hamuru çabucak aktive ettiği için zamandan müthiş bir tasarruf sağlar. Tabi lezzetten maalesef fedakarlıkla. Ekşi mayada pek çok aktif bakteri mantar kültürleri mevcuttur. Bu yüzden daha probiyotiktir. Hazır mayalardan farklı olarak ekşi maya hiç bitmez. Azalınca içine un ve su ilave et işte maya hazır. Dilediğin kadar kullan. 

Ekşi mayanın faydaları
Ekşi mayalı ekmek geç bayatlar. Lezzetlidir. İçindeki bol çeşitli bakteri ve mantarlar lezzeti arttırır. Yıllar geçtikçe mayanız daha bir olgunlaşır daha bir lezzetlenir. Ayrıca mayanız yıllandıkça ekmeğiniz daha uzun zaman taze kalır. 

Ekşi mayalı ekmeğin sindirimi kolaydır. İçindeki bakteri ve mantarlar ekmekteki tahılı önceden sindirir böylece size sindirimi kolay ve sağlıklı ekmeği bırakır. 

Ekşi mayalı ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Az yer doyarsınız. Kan şekerinizi hızla yükseltmez uzun süre tok tutar. Besleyicidir ve B vitamininden zengindir. Ekşi mayalı ekmek tüketmek vücudunuzdaki B12 vitaminini arttırır. Kafanız daha iyi çalışır, unutkanlığınız azalır. 

Ekşi maya ekmekte oluşan beta glukan'ın pişirilirken parçalanmasını engeller. Beta Glukan ise, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanseri önlemede yardımcıdır. Maya alerjileri olanlar bile güvenle tüketebilir. Ekşi maya alerji yapmaz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

1 yorum

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik