Sade Hayata Giriş: Fazla Kıyafetlerden Kurtulma Operasyonu

Haziran 22, 2016İstanbul'dan ayrılmama 1 hafta kaldı ve bir süredir dairemi toparlıyorum. Ve tabi bu süreçte acı gerçeklerle yüzleştim. Dolaplarımda ufak bir mağaza açmaya yetecek kadar çok kıyafet ve ayakkabı vardı. Pek çoğunun üzerinde etiketi duruyordu. Bazılarını ise en son ne zaman giydiğimi hatırlamiyorum bile. İhtiyaç olmadığı halde alınmış onlarca şey bir süre bana baktı, ben de onlara. Beni maddi ve manevi olarak ağırlaştıran, aşağıya çeken, zamanımı alan her şeyden kurtulmaya karar verdiğim bir dönemde işe kıyafetlerimden başlamaya karar verdim. Sonuçta kervan yolda düzülecekti. Giyim kuşama düşkün birisi olarak bu tabi alınması kolay ama uygulaması zor bir karardı. Ama sonunda başarmak için bir adım attım. 

Nasıl mı? 

Önce tüm kıyafetlerimi ve ayakkabılarımı sezonuna, renklerine, günlük ve şık olmasına göre ayırdım. (bütün eşyaların üzeri kıyafet doldu)

Sonra kendime aşağıdaki soruları sormaya başladım:

- Bunu en son ne zaman giydim? 
- Önümüzdeki 6 ay içinde giyme ihtimalim var mı?
- Bedeni bana uyuyor mu?
- Herhangi bir lekesi ya da tadilat gerektiren bir yeri var mı?
- Eğer indirimde olmasaydi yine de bu ürünü alır mıydım?
- Rengi ve modeli bana yakışıyor mu?

Bu yöntemle elediklerimi bir yere ayırdım ve karar veremediklerimi ise tekrar düşünmek için ayrı bir yere sakladım. Sonra sakladıklarımı sakin bir günde tekrar incelemeye karar verdim. Aslında çoğu ilk elemede gidebilecek ama duygusal olarak bağlandığım için vermeye kıyamadığım şeylerden oluşuyordu. Kendime karşı çok sert olmamak adına sadece bir kısmını yine eledim. Çünkü sade hayat tercihi bir süreç ve bu daha katedeceğım çok yol var. 

Vermeyi düşündüklerimin bazılarını internet sitelerinde satmaya başladım. Bir kısmını da ihtiyacı olanlara dağıttım.

Günün sonunda bu sade hayatımın başlangıcı için küçük, benim için büyük bir adımdı.

Peki dolabımdaki fazlalıklardan kurtulmak bana ne sağladı?

- Artık alişveriş yaparken daha dikkatli olabileceğim çünkü vermek gerçekten kolay bir eylem değil. Özellikle benim gibi her şeyle duygusal bağ kurabilen biriyseniz bu daha da zor. 
- Sırf indirimde olduğu icin alınan onca gereksiz kıyafet ve ayakkabı bana hem maddi külfet, hem de her sabah dolap karşısında 'bugün ne giysem?' diye harcanan zaman demekti.
- Dolabım artık daha düzenli ve aradıklarımı rahatlıkla bulabiliyorum. 
- Aslında 12 tane değil, 5 tane jean pantolon da bana yetiyormuş.

Dediğim gibi tercih ettiğim sade hayat daha çok şey öğreneceğim ama uygulamak için çok istekli olduğum bir süreç. Hayat tercihlerimizden oluşuyorsa ben de tercihimi yaşamımda sadece bana değer katan, hayatıma anlam kazandıran şeyleri tutmaya ve beni yoran, enerjimi çalan, strese sokan şeyleri çıkarmaktan yana kullanıyorum. 

Hepinize seçimlerinizi ve hayatınızı kolaylaştıracak daha sade bir giysi ve ayakkabı dolabı diliyorum.
Enjoy♥

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

1 yorum

 1. Ben de yaz başında 2,5 aylık bir alışveriş diyetine girdim ve o dönemde hiçbir şey satın almadım. Yetirince her şeyim vardı ve daha fazlasını almama gerek yoktu.
  Tabi kendime koyduğum süre bitince gene alışveriş yaptım, biraz daha kontrollü bir şekilde tabi ki.
  Şuan senin gibi çok fazla kıyafetim olduğunu düşünerek satmaya, elden çıkarıp dağıtmaya karar verdim. Modacruz a çok uygun fiyata marka elbiselerimi koydum. Fakat 2 ay geçmesine rağmen bir tanesi bile satılmadı. Sen nasıl, nereden sattın kıyafetlerini merak ettim?

  Blogunu bir arkadaşım sayesinde keşfettim ve bayıldım. Yaptığın şeye, yazılarına, anlatış tarzına..çok severek okudum tüm yazılarını. Sonra düşündüm; ne kadar da benziyor duygularımız, düşüncelerimiz, isteklerimiz. Bazı duygular ne kadar ortak.
  O yüzden ayrı sevdim yazılarını. Benim de böyle bir hayalim var. Çok az kaldı diyorum kendime. Tek farkım beraber hareket etmem gereken bir yol arkadaşım var. Rotamızı birlikte çizmemiz gerekiyor.

  Çok uzattım farkındayım. Sana yeni hayatında bol şans diliyorum, ve sana içten güzel bir enerji yolluyorum. Yolun açık olsun. Takipteyim.
  Sevgiler.. :)

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik