Minimalist Yaşam: Daha Kaliteli ve Verimli bir Hayat

Haziran 26, 2016Minimalist kelimesi ev dekorasyonu, tasarım, moda ve hayat tarzı konularında oldukça sıkça duymaya başladığımiz bir ifade.

 Less is more - Az daha çoktur.

 ya da

 Simple is better – Basit daha iyidir.

Peki ya minimalist olmak gerçekten ne anlama geliyor?

Aslında bu sorunun cevabını aramaya başladığımızda minimalism’in kökeninin çok eskiye dayandığını ve bize tanıdık gelen bir konsept olduğunu anlayabiliriz. Ekonomik güçlüklerin yaşandığı dönemde yetişen büyüklerimiz zaten mecburiyetlerden dolayı minimal bir hayat tarzı benimsiyordu. Eskimiş eşya ve kıyafetlerin yeniden değerlendirilmesi, işlevini yitirene kadar hiç bir şeyin çöpe atılmaması, abartıdan uzak tutumlu, daha az eşya ve kıyafet ile daha sade bir hayat… örnekleri çoğaltabiliriz.

Bu bakımdan minimalism’in ‘yeni bir trend’ değilde ‘yeniden yorumlanmış bir trend’ olduğunu söylemek daha doğru olabilir. Ekonomik imkanlarımızın gelişmesi, erişilebilirliğin artmış olması (her anlamda) gibi içinde yaşadığımız tüketim toplumunun dayattığı sürekli harcama yapmaya yönlendiren yaşam tarzına, sürekli daha fazla eşyaya, daha fazla kıyafete ihtiyacımız olduğunu fısıldamasına karşı minimal bir hayat sürme ihtiyacı içinde olmak ilk bakışta biraz zor görünebilir.

Nereden mi biliyorum?

Kendimden...

Kaynaklar konusunda hiç bir eksiğim yoktu. Tam aksine. Harika bir yaşam sürebilmek için gerekli tüm imkanlara sahiptim. Fakat hayatımı kolaylaştırması gereken bunca imkana rağmen hala tam olarak izah edemediğim memnuniyetsizlik ve tatminsizlik hissi, konsantrasyon eksikliği, ruhumda hissettiğim ağırlık bana mantıklı gelmiyordu. Bu yüzden bazı eşyalardan, gereksiz sorumluluklardan, beni oyalayan fazlalıklardan kurtulmayı denemekle işe başladım. Bu bazen bir kıyafet oldu, bazen bana kötü bir anıyı hatırlatan bir eşya, bazen de beni yoran gereksiz takıntılarım ya da en sonunda istifa ettiğim işim.

Tabiki yılların verdiği alışkanlıklardan kurtulmak hiç kolay olmadı. İlk başlarda çok zorlandım. Çünkü benim imkanlarım vardı ve neden o çok beğendiğim, üstelikte indirimde olan ayakkabıyı satın almamalıydım?

Böyle ikilemler yaşadığımda kendime hep şunu hatırlattım: hayatımdaki en güzel ve keyifli anılar hiç bir zaman eşyalar ya da kıyafetlerle ilgili olmadı. Nice'te arkadaşımla geçirdiğim çılgın tatil, sahilde koşuya çıkmak, dostlarımla paylaştığım rakı sofraları, farkli deneyimler... beni mutlu eden, hatırladığımda gülümseten, ruhuma iyi gelen anlar bunlardı. Ayakkabı ihtiyaç ise tabiki alınabilirdi ama sırf indirimde diye aldığım ayakkabının bana yaşattığı haz maksimum 5 dakika sürecekti.. Bilemediniz 1 saat. Sonrası yine tatminsizlik.

Günün sonunda anladım ki minimalist yaşam sadece ne var ne yok tüm eşyaları atmak, minicik bir evde tüm keyiflerden uzak sefil bir hayat yaşamak ile ilgili değildi. Minimalism hayatınızda gerçekten neyin önemli olduğunu anlamak, öncelikleri belirlemek ve karar vermek ile ilgili bir süreçti. Bunu istediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz. Sizi mutlu eden anları, keyif veren hobilerinizi ve ağırlaştırdığını hissetiren ve yapmak istediklerinize zaman ya da para ayırmanızı önleyen şeyleri not almakla başlayabilirsiniz mesala. Ve işte bu yorumla birlikte bir başlangıç yapacak ve gerçekten ihtiyaç duyduğunuz önceliklerinizi belirlemeye başlayacaksınız. Sonrası kendiliğinden gelecek… Minimum karmaşa ve hafif yaşamanın doğasında olan faydaları tecrübe etmeye başladığınızda, daha verimli ve kaliteli tercihler yapmaya başladığınızı farkettiğinizde zaten eski hayatınıza geri dönmek için bir sebebiniz kalmayacak.

Sonraki yazılarımda ev hayatınızda, ruhunuzda ve günlük yaşamınızda minimalismi nasıl keşfedebileceğinizden bahsetmeye çalışacağım. Sonuçları harika olacak. Söz veriyorum!

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

2 yorum

  1. Yeni yaşantınız da umarım her şey dilediğiniz gibi olur... Geri dönmenize çok sevindiğimi buradan da yazmak istedim :))) Sevgilerimle, yıllanmış sessiz takipçiniz...

    YanıtlaSil
  2. tebrik ederim bu karar ve cesaretinizen dolayı !

    YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik