Kuaförlerdeki Tehlike: Keratin Bakımı ve Brezilya Fönü'nün Zararları

Haziran 28, 2016


Kuaförlerde uygulanan brezilya fönü uygulamasını duymuşsunuzdur. Belkide denemiş bile olabilirsiniz. Ben mi? Evet denedim. Hem de pek çok kez. Ama sade hayatımla başlayan serüvende öğrendim ki saçlarıma ve bedenime en büyük zararı, yine kendi isteğimle, bir de üzerine para vererek ben yapmışım. 

Son zamanlarda sıklıkla faydalandığım bir site var: EWG Skin Deep. Burada yayınlanan araştırmaya göre brezilya fönü uygulaması kanserojen etiketine sahip formaldehit ile yüklü.  Formaldehit, aynı zamanda güçlü bir alerjen ve teneffüs edildiğinde dahi çok tehlikeli. Bu bakımdan formaldehit bazlı sıvılarla, yüksek ısıda saçı ütüleyerek yapılan düzleştirme uygulamalarında çıkan buhar sadece bizler için değil kuaför salonu çalışanları içinde önemli bir tehlike arz ediyor. Bu tür salonların müşterileri ve çalışanlarında görülen şiddetli alerjik reaksiyonlar,  bölgesel saç dökülmeleri,  boyun ve yüzde döküntüler, kabarmış kafa derisi, baş ağrısı ve baş dönmesi ve diğer ciddi sağlık problemleri rapor edilen pek çok şikayet arasında yerini almış. 
  • Bazı markalar ürünlerinin formaldehit içerdiğini kendi web sitelerinde itiraf ederken, bu toksik kimyasal maddeyi ürünlerinin içerik listesinde yer vermiyor. 
  • Kuaför salonlarında yapılan hava testlerinde yüksek miktarlarda formaldehit buunduğu ispatlanmış. Diğer testler, uygulama sonrasında saç düzleştiricilerin yüzeylerinde %11.8'e varan formaldehit kaldığını kanıtlıyor. Yani siz bu uygulamayı yaptırmamış olsanız bile ayni düzleştirici sizin saçınızda yüksek ısıda kullanıldığında bile aynı etkiye maruz kalmış oluyorsunuz. Ya da o kuaför salonundaki havayi teneffüs etmeniz bile riskli.
  • Kısaca 'keratin' etiketine sahip ve 8 hafta ve daha fazla süreyle dümdüz, kabarmayan saçlara sahip olacağınızı iddia eden bir uygulama yaptırırsanız, yüklü miktarda formaldehit'e maruz kalacağınız ortada.
Kendi ürünlerinin formaldehit içeriği hakkında yanlış ve yanıltıcı pazarlama yapan şirketlere karşı harekete geçilmesi çok önemli. Ama bu şimdilik uzak bir ihtimal. İçeriğinde düşük oranda formaldehit olduğunu ya da hiç olmadığını iddia eden markalarda mevcut. Ancak bu sizi yanıltmasın lütfen. Bu markalar formaldehit içeriğini maskelemek için formalin, metilen glikol, methanal gibi ifadeler kullaniyorlar. Bu maddeler yüksek ısıda ve su ile karıştırıldığında havaya formaldehit gazı yayıyor. Allure'de yayınlanan yazı da bunu kanıtlar nitelikte. Sadece glioksilik asit (ya da bunun bir türevi) madde içeren ürünlerle yapılan uygulamalarda formaldehit yok ancak bu uygulamalar kimyasal içeren uygulamalar kadar güçlü sonuçlar ortaya koymuyor ve saçları düzleştirmede çok büyük bir etkisi yok.

Kısaca sağlığınız için keratin bakımı uygulaması yapan kuaförlerden dahi uzak durmanızda fayda var. Tabi formaldehit sadece kuaförlerde kullanılmıyor. Kozmetik mağazalarından satılan pek çok üründe hatta mobilyalarımızda, yer döşemelerimizde bile var. O konudan da ayrı bir yazıda bahsediyor olacağım. 

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

1 yorum

  1. Tüm bunlara katılıyorumm. O yüzden ben de keratin maskesi olarak evde uygulamalar yapıyorum. Doa kozmetiğin keratin maskesi favorim. Öneririmm

    YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik