Hoşçakal İstanbul, Merhaba Sade Hayat!

Haziran 19, 2016Sevgili İstanbul,

Artık sana hoşçakal demenin zamanı geldi. Yaklaşık 3 yıl süren birlikteliğimiz boyunca genel olarak bana hep iyi davrandın. Hakkını yiyemem. Ama bir süre senden uzak kalmak, sakin bir yerde yaşamak bana iyi gelecek. Çünkü seninle olmak tıpkı sigara içmek gibi. Keyif verici bir bağımlılıksın. Fakat zararın keyfinden fazla. Kısaca kaşıkla verip kepçeyle alıyorsun. 

Bana hep daha iyi hayat bir hayat standardı, daha iyi bir kariyer, daha iyi bir araba, daha iyi bir ev vaad ettin. Tabi gece gündüz çalışmak koşuluyla. Bir çoğuna da sahip oldum. Ama tüm bu mücadele içinde yaşadığım stres ve gerginlik, beni hasta(!) eden, bağışıklığımı düşüren karmaşık hayatın epey yorucuydu. Günün sonunda bazen Cumartesi-Pazar bile çalışınca o bana sunduğun daha iyi arabaya binip gönlümce gezemedim. Sevdiklerime vakit ayıramadım. Yaşadığım lüks sayılabilecek evin keyfini ve manzarasını doyasıya yaşayamadım çünkü çoğu zaman sadece uyumak için kullanmak zorunda kaldım. Arkadaşlarımla buluşmak için işyerinden erken çıktığımda bile 3 saat trafikte kalıp yetişemediğim zamanlar çok oldu.  Birbirini kopya etmeye çalışan hayatlar, yapay ilişkiler, hırslar, egolar ise ayrı bir yazı konusu olur. 

Düşünmeye başladım. Sonuçta tüm bunlara 15-20 sene daha sabredip, şehirden uzakta bahçeli şirin ev satın alıp emekliliğin tadını çıkarabilirdim. Bir sürü kedim, tavuklarım, köpeğim olabilirdi. Organik tarım bile yapardım. Aradığım şey mutluluksa, zaten mutluluğu doğada bulduğumu biliyorsun. Sonra dedim ki.. neden şimdi değil? Neden 20 sene sonra? O yaşa kadar yaşayacağımın garantisi var mı? Hem zaten işlerimi azaltarak evden çalışabileceğim bir sistem de geliştirebilirdim. Sonuçta İstanbul'da yaşamak benim için bir zorunluluk değil, tercihti. Ve tercihimi kullandım. 20 sene daha böyle yaşamamak adına daha sade ve minimalist bir hayatı seçtim. 

Keşke sevdiklerimi de paketleyip yanımda götürebilsem. Ama bu pek mümkün değil. Bu yüzden ara sıra seni ziyarete geleceğim. Şimdilik dostlarım sana emanet. 

Seninleyken yaşadığım her şey bir tecrübeydi. Hepsi için minnettarım. 

Hoşçakal İstanbul.

Merhaba Sade Hayat!
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

0 yorum

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik