Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulun !

Haziran 30, 2016


Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulun.. fazla kilo, fazla insan, fazla plan, fazla eşya, fazla hırs... Sizi aşağıya çeken, ağırlaştıran, yoran, değersiz hissettiren, stres yaratan her unsur bir fazlalıktır. Ve onlara bağımlı kalmaya devam ettiğiniz sürece hafiflemeniz, önceliklerinize konsantre olmanız, sağlıklı ve kalitesi yüksek bir yaşam sürmeniz ve hatta kendinizi sevmeniz bile pek mümkün olmayacak. Bu kötü haberdi. Peki ya iyi haber?

Aslında bunu başarabilir, yani tüm fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Belki bir anda değil ama karar verip bir yerden başlamak bile size iyi gelecek. Zaten sonrasında devam etmeyi siz isteyeceksiniz. 

1- Küçük adımlarla başlamak

Fazlalıklardan kurtulmanın ilk ana kuralı bu olmalı. Zihninizin darmadağın olduğunu kabul ederek başlayın. Bu öz-bilinç için en gerekli adımdır. Sorunu tespit edemezseniz, onu çözemezsiniz.

2- Öncelikleri belirlemek

Başka bir tanıdık kural daha. Hayatınızda onca şey önceliğiniz olmak için rekabet halindeyken sizin için en önemli olanları tercih edin ve onlara odaklanın. Diğerlerini terkedin. Hayat gerçekten kısa.

3- Dinlenmeyi öğrenin

Dinlenmek zihnin açıklığa kavuşturulması için çok önemlidir. Kimimiz için sadece sessizlik gerekebilir. Veya uyku. Diğerleriniz hafif müzik tercih edebilir. İyi bir kitap okuyarakta dinlenmekte olabilir. Hangisi sana uygunsa onu tercih et.

4- Daha fazla gülün

Gülmek tedavi gibidir. Daha fazla güldükçe arındığınızı hissedecek ve yüzünüzdeki gülümsemenin ruh halinize yansıdığını farketmeye başlayacaksınız.

5- Oraya gitmeyin

Hepimizin zihninde sürekli uğradığımız karanlık yerler var: bazıları geçmişle ilgili kötü kararlar, kendinden şüphe duyma, öfke, intikam, derin nefret, başkalarına verdiğimiz zarar. Sadece o karanlık yere gitmeyin. Bu işe yaramaz. Yorucu, zehirleyici ve zararlıdır. Eğer zihninizin bu yönde eğilimi olduğunu hissederseniz, sadece oraya gitmemeniz gerektiğini kendinize telkin edin.

6- Hiçbir şey yapmamayı öğrenin

Buna meditasyon ya da kendini dinleme de diyebiliriz. Bunu zihninizi boşaltmak için deneyin. Rüzgar sesine, kuşların sesine, dalgaların sesine ya da kendi nefesinize odaklanın. Eğer düşünceleriniz geri geliyorsa dış seslere geri dönmek için yeniden deneyin. Zihninize bir mola verin.

7- Sağlıklı olmaya çalışın

Vücudunuzu ve zihninizi sağlıklı ve güçlü tutmak için iyi yiyin. İyi yemek demek, dengeli, çeşitli, küçük porsiyonlarda ve nereden geldiğini, nasıl yapıldığını bildiğiniz gıdalarla beslenmek demek. Yemek yemenin keyfini çıkarın. Eğer bu yemekleri kendiniz yapabilirsiniz, bu da zevkin bir parçası haline gelir. Ayrıca bu sayede sağlıkli kilonuza da ulaşmış olursunuz. 

8- Sizi mutsuz eden insanları hayatınızdan çıkarın

Bu gerçekten çok zor. Bizi mutsuz eden insanların bazıları maalesef bazen hayatımızın önemli bir parçası olabilir. Fakat bu insanların hayatınızda kapladığı yer ne kadar büyükse, hayatınızdan çıkarmanız o derece önemli. Bu kişi patronunuzsa yeni bir iş imkanı bakmaya başlayabilirsiniz, erkek arkadaşınızsa ayrılmanız gerekebilir.

9- Doğaya yakın olun

Dışarı çıkın, gökyüzünü seyredin, mevsimlerin değişimini hissedin, güneşin batışını izleyin.. Etrafınızdaki dünyadan haberdar olun. Çünkü siz o dünyanın, doğanın bir parçasısınız. Tüm bu farkındalık size yeni bir perspektif katacak ve aslında size çok önemli gibi görünen şeylerin ne kadar basit olduğunu anlamanıza imkan sağlayacak.

10- Başkası için iyi bir şeyler yapın

Bu mutluluğun çok eski bir reçetesidir; birisine hiç beklemediği bir anda bir iyilik yapın ve asla karşılık beklemeyin.


Peki ya siz hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmak ve yaşamınızda mutluluk için yer açmak için neler yapıyorsunuz ?

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

4 yorum

 1. Peki ya siz hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmak ve yaşamınızda mutluluk için yer açmak için neler yapıyorsunuz ?

  Şu an oturdum bütün blogunuzu okuyorum. Bundan önce iki senedir kendi çapıda birşeyler yapıyordum ama bunların hiç birinin beni bu yolda ilerlediğimi hissettirmemişti. Oysa şimdi gittiğim yolu biliyorum.Kendime doğru bir yolculuğa çıktım ve rehberim siz oldunuz.
  Okumaya devam ediyorum.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim.
   onur duydum.
   aslında ben de sizinle birlikte her gün yeni bir şeyler öğreniyorum.
   yol arkadaşı olduk birbirimize :)
   sevgi ve muhabbetle

   Sil
 2. Bana iyi geliyor yazılarınız. Sevgiyle kalın

  YanıtlaSil

İzleyiciler

E-mail ile Abonelik